Rakam ve Sayı Arasındaki Fark Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Rakam ve Sayı

Bir rakam ile bir sayı arasındaki fark, bir harf veya bir karakter ile bir kelime arasındaki farka benzer. Tıpkı alfabetik harflerin sözcükleri oluşturması gibi, rakamlar da bir sayının temsili olan sayıları oluşturur.

Sayılar

Yıllar önce, eski insanların nesneleri saymaya ihtiyacı vardı. Bu nedenle, sayma ve ölçme amacıyla sayılar tanıtıldı. Daha önceki günlerde, yalnızca tam sayılara ihtiyaçları vardı. Daha sonra rasyonel sayılar tanıtıldı. Modern matematikte, gerçek sayılar, karmaşık sayılar, rasyonel ve irrasyonel sayılar gibi farklı sayı kategorilerinden bahsediyoruz.

Modern insanların sahip oldukları, depoladıkları veya sattıkları şeylerin miktarı hakkında yazılı kayıt tutmaları gerekiyordu. Bu nedenle, sayıları temsil etmek için uygun ve standartlaştırılmış bir sembol sistemine ihtiyaçları vardı. Böyle bir sembol sistemine sayısal sistem denir. Son bin yılda farklı sayı sistemleri tanıtıldı ve günümüz matematiğinde en yaygın kullanılan Hindu-Arap sayı sistemidir. Hindu Arapça sayı sistemi, on sembolden oluşan ondalık basamaklı bir değer sistemidir; 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9.

rakamlar

Sayısal sistemdeki her sembole rakam da denir. Bir sayı, sayı sözcüğü veya basamak kombinasyonu olarak temsil edilebilir. Rakam, bir sayının sayısal gösterimindeki tek bir semboldür. Bir basamak hem basamak değerine hem de yüz değerine sahip olabilir. Hem 1 hem de 123 sayıdır. 1 tek haneli, 123 ise 3 haneli bir sayıdır. Bir sayının değeri benzersizdir. Örneğin 5, 55,555'in kendi sayısal değerleri vardır. Ancak bir digit değeri bulunduğu konuma göre farklı olabilir. Başka bir deyişle, bir rakam bir konum değeri tutar.

Latince parmak kelimesinden gelir. Sayıları oluşturan tek bir semboldür. 0 ile 9 arasında herhangi biri olabilir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak