Öğrenilmesi En Zor Dil Hangisi?

Ne kadar çok dil bilirseniz, farklı ülkelerde iş bulma şansınız o kadar artar.
İki dilli insanlar farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurabilir
Bazı dillerde ustalaşmak diğerlerinden daha zordur.
Bazı diller birbirine benzer çünkü bazı kelimelerin kökleri aynı köklere kadar sürülebilir.

Öğrenciler okulda yeni bir dil öğrenmeleri gerektiğinde gözlerini devirebilirler, ancak iki dilli olmak mükemmel bir beceridir. İki dilli insanlar, farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurabilir ve onları başkalarıyla bağlantı kurmanın ödüllendirici yollarına açar. Bilişsel faydalar arasında daha iyi eleştirel düşünme ve problem çözme becerileri, gelişmiş konsantrasyon ve daha iyi hafıza bulunur.

İki dilli olmak, diğer iş başvuru sahiplerinin sahip olamayacağı bir rekabet avantajı olduğu için kariyerinize de yardımcı olabilir. Aslında, başka bir dil bilmek, beceri düzeyi veya sektör ne olursa olsun, tüm mesleklerde en iyi iş becerisi olarak listelenir. Ulusal ve uluslararası düzeyde daha fazla meslektaş ve müşteri ile iletişim kurabilen çalışanlar, her zamankinden daha fazla talep görüyor.

Bazı Dilleri Öğrenmek Daha Zor

Oğluna İbrani alfabesini öğreten Yahudi bir baba. Resim kredisi: David Cohen156/Shutterstock.com

Açıkçası, bazı dillerde uzmanlaşmak diğerlerinden daha zordur. Bir faktör, öğrencinin ana dilidir. Örneğin, Japonca konuşarak büyüyen biri , ikisi benzer olduğu için Korece öğrenmeyi daha kolay bulabilir . Birden fazla dilin konuşulduğu evlerde büyüyen çocuklar doğal olarak her ikisini de öğrenirler.

Peki, bir dili öğrenmeyi zorlaştıran (veya kolaylaştıran) faktörler nelerdir? Bazıları İtalyanca ve İspanyolca gibi ortak sesleri paylaşır. Arapça veya Rusça gibi diğerlerinin İngilizce dilinde olmayan bazı sesleri vardır, bu nedenle bir kelimeyi yanlış telaffuz ederseniz, fark etmeyebilirsiniz.

Bazı diller birbirine benzer çünkü bazı kelimelerin kökleri aynı köklere kadar sürülebilir. Almanca, Felemenkçe, İngilizce ve İsveççe gibi Cermen dilleri bu şekilde gruplandırılabilir. Bunları karşılaştırdığınızda, kulağa benzer gelen ve aynı anlama gelen kelimeleri bulmak kolaydır:

İngilizce Almanca Hollandaca İsveççe

su wasser su fıçısı

yeşil grün groen grön

güneş sonne zon sol       

Benzersiz Diller
Öğrenmesi daha zor olan diller, diğer dillere gerçekten benzemedikleri için daha karmaşıktır. Anadili İngilizce olan kişiler, farklı alfabelere sahip ve tanıdık olmayan harflere sahip dilleri öğrenmekte daha fazla zorluk çekerler. Arapça ve İbranice bu kategoriye girer ve her ikisi de sesli harfleri söz konusu olduğunda çok farklı kurallara uyar. Japonca da farklı bir yazı sistemine sahip olduğu için zordur. Kore dili, karmaşık dilbilgisi ve telaffuzu ile bilinir ve Xhosa (Güney Afrika ve Zimbabve'nin bazı bölgelerinde konuşulur), ağzın yanlarında ve çatılarında ve dişlerin arkasında yapılan tıngırtı seslerini gerektirir.900 milyondan fazla insan güneybatı ve kuzey Çin'de konuşulan Mandarin dilini konuşuyor . Tonal bir dil olduğu için özellikle zordur. Bu, bir kelimenin söylenme şeklinin anlamını değiştirdiği anlamına gelir. Tek kelimelere veya hecelere farklı perde tonları uygulanabilir. Örneğin "ba" kelimesini ele alalım. Tona bağlı olarak, şu anlama gelebilir:


çıkarmak
baba
sekiz
tutmak

Mandarin dilinde dört perde tonu vardır: alçalan, alçalan-yükselen, yükselen ve yüksek seviye. Konuyu daha da karmaşık hale getirmek için Mandarin'in karmaşık bir yazı sistemi var. Farklı işaretlere sahip binlerce karakter var.

Zor Dilleri Öğrenmek


Mandarin veya başka bir karmaşık dilde ustalaşmış veya hatta düşünmüş olan herkes öncelikle tebrik edilmelidir. Bazılarını bilgisayarların anlaması bile zor! Yeni diller ve tonlamalar öğretilebilir ve öğrenilebilir ve iki dilli olmak uzun vadeli, değerli bir uğraştır.

Başlamak için, dilbilimciler sadece dinlemek için biraz zaman ayırmanızı önerir. Bu, öğrencilerin yeni seslere, tonlara ve ritimlere aşina olmalarını sağlar. Harfleri (veya karakterleri) incelemek ve bazılarını ezberlemeye çalışmak da önemlidir. Dilin kurallarından ziyade kalıplarına odaklanmanız da önerilir.

Yeni dilde okumaya ve mümkün olduğunca yüksek sesle pratik yapmaya ek zaman ayıran öğrenciler, bu yöntemlerin de yardımcı olduğunu göreceklerdir. Sabırlı olmak, karmaşık bir dil öğrenmenin önemli bir bileşenidir, ancak zamanla konuşma becerileri gelişecektir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol