Öğrencilere Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Özenli koçluk ve özenle hazırlanmış değerlendirmeler, lise öğrencilerini ömür boyu süren okuma yazma becerilerine yönlendirir.
Hepimiz bir öğrencinin atanmış bir belgeyi veya bölümü okuduğu, ancak çok az şey tuttuğu anlar yaşadık. Yeni kelimelere bakmak için zaman ayırmasalar, kafa karıştıran kısımlar için yardım istemeseler ya da kavramsal veya dilsel olarak zorlayıcı bölümleri tekrar okusalar da, anlaşılıp anlaşılmadığını kontrol ettiğinizde sonuçlar genellikle açıktır: Öğrencinin yanıtları doğru olabilir ancak nüans veya karmaşıklıktan yoksundur .

İyi okuma, öğrenilen bir beceridir ve özellikle dikkat dağıtıcı şeyler çok olduğunda zordur. Alıştırma, öğrencilerin dikkatli bir şekilde okumasına yardımcı olur.

İSKELE VE İLK OKUMA
Bazen bir okumanın boyutu öğrencileri korkutur. Okumayı yönetilebilir parçalara ayırın. Her parçadan sonra tek bir soru sorun veya kısa bir anlama testi yapın. Bu strateji, öğrenme güçlüğü çeken veya başka nedenlerle okumakta zorlanan öğrenciler için özellikle yararlı olabilir.

Öğrenciler genellikle not almak, açıklama eklemek veya bir değerlendirme hakkında düşünmek zorunda kalmadan sadece yeni bir metni okumayı avantajlı bulurlar - madde ve dil için başlangıçtaki, engelsiz bir his, onları daha sonra daha derinlemesine anlamaya hazırlayabilir. Öğrencileri, analiz etmeyi bırakmadan, sınıfta metinlerde veya pasajlarda ilk geçişi yüksek sesle almaya teşvik edin; noktaları netleştirebilir ve yol boyunca telaffuza yardımcı olabilirsiniz.

Bundan sonra, öğrencilerin tekrar okumasını sağlayın; daha sonra nüans okumaya hazırlanırlar. Bu noktada, aşağıdaki önerilerden bazılarını dahil edebilirsiniz.

METNE AÇIKLAMA EKLEME
Ek açıklama veya yazılı konuşma, öğrencilerin okuma materyalleriyle diyalog kurmalarına yardımcı olur. Bu konuşma birçok şekilde olabilir.

Öğrencilerin metin üzerine yazmalarına olanak tanıyan dijital kaynaklar kullanıyorsanız, onları bilinmeyen kelimeleri tanımlamaya, sorular sormaya veya kenar boşluklarında yorum yapmaya teşvik edin veya şaşkınlık, zevk, öfke, kafa karışıklığı veya anlaşmayı ifade etmek için semboller kullanın.

Yazı tipi renkleri veya vurgulama da dijital metinle bağlantı kurmalarına yardımcı olabilir. Bazen standart bir renk sistemi yardımcı olur - örneğin, kilit noktalar için pembe, karışıklık için yeşil ve alıntılar için sarı. Öğrenciler ayrıca, kesinlikle testte olacağını veya testte olabileceğini düşündükleri gerçekleri veya cümleleri ayrı renklerle vurgulayabilirler.

Öğrencilerin fiziksel bir not defteri varsa, aşağıdakileri yapmak için kullanabilirler:

Bilinmeyen kelimeleri tanımlayın.
Okumanın her bir alt başlığından en önemli iki veya üç gerçeği yazın.
Ders (veya dersin her bölümü) için bir KWL çizelgesi tamamlayın .
Metni okurken Cornell Stratejisi veya başka bir yöntem gibi bir not alma stratejisi uygulayın .
Fiziksel not defterlerini de periyodik olarak kontrol edebilir ve notlandırabilirsiniz.

KISA YAZILI YANITLAR
Kısa yazı değerlendirmelerinin hayranıyım - sadece bir cümle olanları bile. Öğrenciler kavramları basit ve özlü bir şekilde deşifre ettiklerinde, okuduklarını daha derin bir düzeyde düşünmeye hazırlanırlar. Örneğin özetlemek, onları metni birkaç kez okumaya, temel kavramları ve ana noktaları belirlemeye ve karmaşık pasajları çözmeye zorlar.

Öğrencilerden bir dersi veya bölümü beş ila yedi cümleyle özetlemelerini istemeyi deneyin. Okuma bölümlere ayrılmışsa, onlardan her bölümü dilbilgisi açısından doğru tek bir cümlede özetlemelerini isteyin. Öğrenciler cümlelerini okuyabilir veya tahtada paylaşabilirler.

GERİ ÇAĞIRMA DEĞERLENDİRMELERİ
Boşlukları doldurma notları veya sorular, Webb'in Bilgi Derinliği  Seviye 1 olan "temel bilgi hatırlama" nın üzerine nadiren yükselir . Yine de okuduğunu anlamada önemli bir ilk adım olabilirler.

Öğrencilere, verilen okuma ile ilgili eksik kelimeleri dolduracakları temel bir alıştırma veya hatta çalışma sayfası vermeye çalışın. Örneğin, öğrencilere çok temel soruları yanıtlamalarını veya okumayla aynı şekilde ilişkili olan boş doldurma sorularını tamamlamalarını gerektiren bir "rehberli okuma" veriyorum.

Metnin yakından okunmasını gerektiren bir anlama testini de deneyebilirsiniz. Çoktan seçmeli, eşleştirme ve boşlukları doldurma sorularının bir karışımıyla, sınav stratejik veya kapsamlı düşünme gerektirmemelidir - öğrencilerin yalnızca bilgileri bulup basit bir şekilde yeniden üreterek temel bilgileri göstermeleri gerekecektir.

Bilgi Derinliği Seviye 1 ödevleri, daha fazla analiz için bir basamak olarak en iyi şekilde çalışır.

KONUŞMA DEĞERLENDİRMELERİ
Gayri resmi bir konuşma tarzındaki sözlü değerlendirmeler de işe yarar. Öğrenciler bir okumayı tamamladıktan sonra, bir dizi hazırlanmış soru sorun; hazırlıksız takipler ve sorgular da etkili ve daha doğal olabilir. Bu yaklaşımla öğrenciler, konuyu yerinde bırakabileceklerini bilerek materyali dikkatlice okuma eğilimindedirler.

Soruları hazırlarken, öğrencilerin soruların cevaplarını bulduğu sayfaları takip edin. Bir öğrenci bir soruyu cevaplamakta güçlük çekiyorsa, "Sayfa 32'yi okuyun. Birkaç dakika içinde size döneceğim" derim. Ardından, cevabı bulmaları için yeterince zaman tanıdıktan sonra orijinal öğrenciye geri döndüğümden emin olarak başka bir öğrenciye geçiyorum.

ÖĞRENCİ TARAFINDAN YAPILAN DEĞERLENDİRMELER
Öğrenciler, kendilerine atanmış bir metni kullanarak kendi değerlendirmelerini oluşturduklarında, genellikle yeni ve dinamik bir şekilde okurlar. Sınıf arkadaşları için kendi çalışma kılavuzlarını ve okuduğunu anlama sınavlarını oluşturmalarını isteyin.

Okuduğunu anlama sınavları boşlukları doldur, çoktan seçmeli ve eşleşen sorulardan oluşabilir. Öğrencilere daha fazla meydan okumak istiyorsanız, onları Webb'in Bilgi Derinliği ile tanıştırın ve onlardan daha yüksek düşünme seviyelerinden birini tatmin edecek birkaç soru oluşturmalarını isteyin.

Öğretmenler okumaya alışkındır, okumayı severiz ve çoğumuz için okumak kolaydır. Bu tüm öğrencilerimiz için geçerli değildir. Herhangi bir strateji uygulamadan önce, okumanın bu kadar doğal gelmediği kişilerle empati kurmamız gerekir. 
By Benjamin Barbour

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/encouraging-students-read-deeper-comprehension

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol