Nevruz Nasıl Kutlanır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Yıl Bayramı
21 Mart Güneşin Koç Burcuna Girişi
Ninem "Sultan Nevruz" derdi. Uygurlar bu Ay'a "Çeçeklig Ay" adını verir.Kaşgariye göre Türk yılı, Bahar mevsiminde 21 Mart günü başlar. Nevruz Güneşin Balık burcundan çıkıp, Astronomik olarak KOÇ BURCUNA girdiği günün kutlamasıdır.
Arkaik insan düşüncesine göre, zaman çizgisel değil, döngüseldir. Yani her bahar, dünya yeniden yaratılır. Günümüzde yaşattığınmız gelenek, görenek ve ritüellerin, mutlaka kadim çağlara ait bir mitolojisi vardır. Çok değerli dinler tarihi uzmanı Eliade'ya göre, bahar bayramlarında, "Ateşlerin Yakılması" kolektif bilinci ilk çağlara geri götüren ve evrenin yeniden yaratılışını sembolik olarak ifade eden bir ritüeldir.
Nevruz'un Türkçe Karşılığı, Kaşgariye Göre "YANG-I KÜN" dür. Yeni Gün anlamı da vardır. Yang- Kün, IŞIK ilkesinin, yani Yang unsurunun baskın gelmeye başladığı "Gün" anlamındadır. 21 Mart Ekinoks, Gece ve Gün eşitliğidir. Karanlık ve Aydınlık ilkesinin yenişemediği, Çince Yin ve Yang, Türkçe Yaruk ve Kararıg ilkesinin birbiriyle barıştığı ve yeni bir günün yaratıldığı gündür. 21 Marttan sonra aydınlık ilkesi olan yang, karanlık ilkesi olan Yin'e baskın gelmeye başlar. Günler uzamaya havalar ısınmaya ve doğa canlanmaya başlar. 
Türkler "Kün-Ay Körüştü" der. Çünkü 21 Mart günü güneşin ve Ay'ın biraraya geldiği Gün ve Gecenin eşit olduğu gündür. Gün Güneşi, Ay ise geceyi ifade eder. Kün-Ay Türklerde en yüksek derecede parlaklık ve kut simgesidir. Kağanların işareti Kün ve Ay'dır.

Yeni Yılımız Kutlu Olsun.
Nuray Bilgili
Görseller: Şor Türklerinin Yeni Yıl Kutlaması

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol