Memur Çocuğunu Doktora Götürdüğünde İzinli Sayılır mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 102. maddesinde yıllık izin, 104. maddesinde mazeret izni, 105. maddesinde hastalık ve refakat izni ve 108. maddesinde aylıksız izin hakları düzenlenmiştir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda memurun çocuğunu veya eşini doktora götürmesi halinde izinli sayılıp sayılmayacağı ile ilgili bir düzenleme bulunmamaktadır.
Konu ile ilgili olarak Devlet Personel Başkanlığının 10.05.2013 tarihli ve 6759 sayılı görüşü bulunmaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı söz konusu görüşünde "Bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde bahsi geçen kişilere refakat eden Devlet memuruna izin verilmesi hususunda gerekli kolaylığın sağlanması gerektiği ve bu iznin suistimal edilmesinin önüne geçilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarca bahsi geçen duruma ilişkin belge istenebileceği,Bakmakla yükümlü olduğu kişiler ile bakmakla yükümlü olmadığı eşi, çocukları, anne ve babasının hastalanması sebebiyle sağlık kurum ve kuruluşlarına müracaat ederek söz konusu kurum ve kuruluşlarca muayene edilmesi sırasında ya da muayene sonrası tetkik ve tahlillerde geçirdiği sürelerde söz konusu kişilere refakat etmesi amacıyla Devlet memuruna verilen iznin bahsi geçen personelin yıllık izninden veya mazeret izninden düşülmemesi gerektiği," yönünde görüş bildirmiştir.a) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğüne dair kuruma bilgi vermelidir.
b) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğünde ilgili sağlık kuruluşunca muayene, teşhis ve tedavi aşamalarında düzenlenen evrakları saklamalı ve gerektiğinde kurumuna ibraz etmelidir.
c) Devlet memuru eş ve çocuğunu doktora götürdüğünde eğer mesai saati içerisinde işlemler tamamlanır ise kurumuna görevinin başına dönmelidir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
Memurlar Çocuğunu Doktora Götürdüğünde İzinli Sayılırlar Mı?Memurlar Çocuğunu Doktora Götürdüğünde İzinli Sayılırlar MıMemurçocukREFAKAT İZNİRefakat Izni Neleri KapsarRefakat Izni NelerdirRefakat Izni Hangi Durumlarda GeçerliDevlet Memurlarının Tedavi Olurken Dikkat Edecekleri HususlarÇocuğunu Doktora Götüren Memur İzinli Sayılır Mı?Çocuğunu Doktora Götüren Memur İzinli Sayılır Mıçocuğunu Doktora Götüren öğretmen Izinli Sayılırmıçocuğunu Doktora Götüren Memur Izinlimi SayılırDoktora Giden Memur Izinli Sayılır Mı?Doktora Giden Memur Izinli Sayılır MıÇocuğu Hasta Olan Memur Ne Yapmalı?Çocuğu Hasta Olan Memur Ne YapmalıRefakatçi Izni Ne Demek?Refakatçi Izni Ne DemekMemurun Refakat Izni Ne Kadardır?Memurun Refakat Izni Ne KadardırEşini Veya Çocuğunu Hastaneye Götüren Memur İzinli SayılırmıÇocuğunu Doktora Götüren Memurun İzinli Sayılma DurumuMemur Eşini HastaneyeHastaneye Gittiğine Dair BelgeÇocuğu Hasta Olan Ogretmene IzinMemur Sevk IzniHastaneye Giden Memur Izinli Sayılır MıDevlet Personel Başkanlığının 10.05.2013 Tarihli Ve 6759 Sayılı GörüşüMemurun Bakmakla Yükümlü Olduğu Anne Ve Babası6759 Sayılı Devlet Personel Başkanlığı GörüşüMemurların Izinli Sayıldığı DurumlarAnneyi Hastaneye Götüren Memur Izinli SayılırmıBabayı Doktora Götüren Memur Izinli SayılırmıMemur IzinleriMemurların Refakat Izniöğretmenlerin Refakat IzniMemur Refakat Izni DetaylarıMEMUR ÇOCUĞUNU DOKTORA GÖTÜRDÜĞÜNDE İZİNLİ SAYILIR MI?MEMUR ÇOCUĞUNU DOKTORA GÖTÜRDÜĞÜNDE İZİNLİ SAYILIR MI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol