Klavyede Metre Kare (m²) İşareti Nasıl Yapılır?

Metrekare İşareti
Bilgisayarlarda Microsoft Office Excel, Word veya metin belgelerinde, tapu kadastro gibi iş alanlarında, ders notlarında, haritalarda ve ödevlerde yazılan metre kare işareti kullanmak gerekmektedir. Metrekare işareti için, bilgisayarların klavyelerinde geçerli olan bir kısayol tuşu bulunmamaktadır. Bu nedenle bilgisayarda m2 işareti yapmanın bir kaç yöntemi bulunmaktadır.

Klavyede Metrekare (M²) İşareti Nasıl Yapılır?


Bilgisayarlarda metre kare nasıl yazılır sorusunun cevabı çok basit bir yöntemle yapmak mümkündür. Metrekare sembolü klavyede kısa yol bulunmamakta fakat bu sembolün yapılmasının bir kaç yöntemle yazıldığı bilinmektedir.

Bu yöntemleri;

Tuşlar ile metrekare yazılması
Windows karakterleri ile metrekare yazılması olarak sıralanmaktadır.

Klavye ile Metrekare İşareti Yapmak


Tuşlar kullanılarak m² işareti yapılması mümkündür. Alt tuşuna basılı tutmak sureti ile klavyenin Numlock bölümünden 0178 sayıları girilerek m2 nasıl yazılır sorusunun cevabı bulunmuş olmaktadır. Word metrekare işareti nasıl yapılır sorusuna cevap olarak da bu yöntem kullanılabilmektedir. Tuşlar kullanılarak yapılan bir başka yöntem ise, yine alt tuşuna basılı tutularak Numlock bölümünden 253 sayıları aynı anda tuşlanarak m² işareti yapılabilmektedir.

Windows Karakterleri Kullanılarak Metrekare işareti Yapmak
Tuş takımı kullanılarak metrekare sembolünün yapılamaması durumunda Windows’un karakter bölümünü kullanmak gerekmektedir. Bunun için Windows’un Başlat menüsünde arama bölümüne karakter Eşlem yazılması yazılmalı ve Karakter Eşlem seçeneğine girilmelidir.

Çıkan ekranda Gelişmiş Görünüm seçeneği işaretlenmeli ve Unıcode’a Git bölümüne 00B2 yazılmalıdır. En üst bölümde çıkan üslü 2 işaretine tıklayarak seç butonundan seçim yapılmaktadır. Daha sonra kopyala butonuna tıklanmakta ve istenilen yere ² yapıştırılmaktadır. Bu şekilde metrekare nasıl yazılır sorunun da cevabı da kopyalanan üslü 2 işaretinin m harfinin önüne yapıştırılması ile verilmiş olmaktadır.

Cep Telefonlarında Metrekare İşareti Nasıl Yapılmaktadır?
Telefonda metrekare nasıl yazılır sorusunun cevabına gelince, çok basit bir yöntem olan kopyala yapıştır seçeneği öne çıkmaktadır. Bilgisayarda basit bir şekilde yapılan metrekare sembolü, cep telefonlarında daha da kolay olmaktadır. M² işaretinin bulunduğu herhangi bir yazıdan kopyalanması gerekmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol