İyi Nar Nasıl Seçilir? Narın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Narı avucunuzun içine alın.
Baş veya işaret parmağınızla nara baskı uygulayın.
Narın içindeki tanelerin kolayca patladığını hissediyorsanız bu iyi nardır.
Gözünüz kapalı alabilirsiniz.
Ama nardaki tanelerin patladığını hissetmiyorsanız yani sertlik varsa bu olgunlaşmamış bir nardır.

1. Ağır olan narı seçin. Nar almak için manav veya markete gittiğinizde ağır olan narı seçmeye özen gösterin. Nar ne kadar ağırsa o kadar sulu demektir. Daha hafif olan narlar ağır olanlara göre daha az meyve suyu içeriyor demektir.

Eğer isterseniz narları sebze meyve tartısında tartabilirsiniz, ancak her bir nar için bunu yapmanıza gerek yoktur. İki elinize birer nar alarak hangisinin daha ağır olduğuna karar verebilirsiniz.
2. Kabuğu koyu kırmızı olan narı seçin. Nar kabukları kırmızı tonlarında olur ve kahverengiden pembeye kadar değişir. Kabuğun görüntüsü parlak olmalıdır. Nar kabuğunun üzerinde bulunan leke gibi gölgeler narın olgunluğuyla ilgili bir şey ifade etmese de, renginin koyu olması en doğru narı aldığınızın göstergesidir.

3. Narın şeklini inceleyin. Henüz olgunlaşmamış narlar elma gibi yuvarlak bir şekle sahip olur. Bunun aksine olgunlaşmış narlara baktığımızda nar tanelerinin içi meyve suyu ile dolacağından diğer taneler birbirlerine baskı yapmaya başlar ve bu narın şeklinin değişimine sebep olur. Olgunlaşmış nar köşeleri belirginleşecek şekilde yuvarlaktan çok kareye benzeyecektir.

4. Narların herhangi bir yerinde yumuşaklık var mı diye kontrol edin. Narlarınızın ezik olmadığından emin olmak için elinize alın ve hafifçe sıkın. İyi bir nar, sıktığınızda sert olmalıdır.

5. Olabildiğince pürüzsüz ve yarık olmayan narları seçmeye özen gösterin. Nar kabuğunun çizik açılabilecek kalınlıkta olması yeterlidir. Eğer öyleyse narın olgun olduğundan emin olabilirsiniz. Olgunlaşmamış narların kabukları çizik açılamayacak kadar sert olur.

Nar Tanelerini Ayıklamak


1. İşleme uygun giyinin. Nar tanelerini ayıklamaya başlamadan önce lekelenmeyi önlemek için eski bir kıyafet veya mutfak önlüğü giymek isteyebilirsiniz. Nar tanelerini ayırırken üzerinize nar suyu sıçrama ihtimali olduğu için en sevdiğiniz tişörtü giymek istemeyebilirsiniz.

2. Narı dört eşit çeyreğe bölün. Narların kabukları kalındır ve tane kümeleri birbirine bir zarla bağlantılı olduğu için narı, bir bütün halinde soymanız çok zordur. Narın yenilebilir tanelerine ulaşmak için narı dışarıdan içeriye doğru kesmelisiniz. Narı dörde bölmek, ikiye bölerek ayıklamaktan daha iyi sonuç verecektir.

3. Bir kaseye su doldurun. Seçtiğiniz kase nar parçalarının içine sığabileceği büyüklükte olmalıdır. Orta boylarda bir kap tercih edebilirsiniz. Ayrıca kapta kabın içine ellerinizi soktuğunuzda suyun taşmayacağı şekilde boşluk olmalıdır.

4. Nar parçalarını su dolu kaba yerleştirin. Nar tanelerini ayıklamanın en kolay yolu bu işlemi su içinde yapmaktır, çünkü nar tanelerinin arasında bulunan zarlar nar tanelerinden daha hafiftir. Bu sebeple nar taneleri kabın dibine batarken, onları çevreleyen zarlar su yüzeyine çıkacaktır.

Alternatif olarak, narlar su yüzeyinde olacak şekilde elinizle nar tanelerini ayıklayabilirsiniz (narların tamamını suyun içine batırmak yerine). Bu şekilde ayıkladığınız nar parçasının kabuklarını daha çabuk sıyırabilirsiniz.
5. Nar tanelerini birbirinden ayırın. Dörde böldüğünüz narın bir parçasını elinizle suyun içinde tutarken diğer elinizin başparmağı yardımıyla nar tanelerini nar kümelerinden ayırın.

Bütün taneleri ayıkladıktan sonra bir süzgeç veya elinizle nar zarlarını su yüzeyinden toplayabilirsiniz. Aynı şekilde kabın tabanına çöken nar tanelerini de suyun içinden çıkarın. Nar tanelerini afiyetle yiyin veya onları saklamak için hazır olun!


Narı Muhafaza Etmek


1. Buzdolabında saklayın. Narı bir saklama kabı veya meyve sepetine koyup tezgahınızda bekletmektense buzdolabında muhafaza etmek, onun daha uzun süre taze kalmasını sağlayacaktır. Narı buzdolabınızda saklarsanız, bozulmadan yaklaşık 2 ay bekletebilirsiniz.

2. Narı kuru ve serin bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde yaklaşık 1 ay bozulmadan bekletirken, oda sıcaklığında 1 hafta kadar bekletebilirsiniz.

3. Nar tanelerini buzdolabında saklayın. Nar tanelerini ayıkladıktan sonra onları 5 gün boyunca buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Onları bir saklama kabı veya poşete koyduktan sonra ağzını iyice kapattığınızdan emin olun.

4. Nar tanelerini dondurun. Ayıkladığınız nar tanelerini birkaç gün içinde yemeyi planlamıyorsanız, onları dondurucuda muhafaza ederek uzun süre tazeliklerini korumalarını sağlayabilirsiniz.

Nar tanelerini dondurucuya koymadan önce hepsinin kuru olduğundan emin olun.
Onları saklama poşetinde dondurmak yerine ani dondurma işlemini deneyebilirsiniz. Nar tanelerinin ıslak olanlarını kuruladıktan sonra taneleri, mum kağıdı dediğimiz kağıtlara tek bir katman olacak şekilde serin ve fırın tepsisine yerleştirin. Onları saklama kabına almadan önce donması için 2 saat kadar bekleyin.
Nar tanelerini dondurucuda yaklaşık 1 sene kadar muhafaza edebilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol