Dünyanın En Küçük Ülkeleri

VATİKAN ŞEHİR DEVLETİ.

Vatikan Şehir Devleti, sadece 0,44 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 770 kişilik geçici bir nüfusa sahiptir.

İtalya'nın Roma kentinin bir yerleşim bölgesi olan bu küçük ülke, devlet başkanı olarak Papa Hazretleri'ne sahiptir ve sadece dünyanın en küçük ülkesi değil, dünyanın en küçük monarşisi, dünyanın en küçük şehir devleti ve dünyanın en küçük toprağıdır. kilitli ülke.  

Bir şehir devleti olarak ülkenin başkenti yoktur.

MONACO.

Monako, 2.02 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 32.000 kişilik bir nüfusa sahip bir prensliktir. Ayrıca bir şehir devleti olarak sınıflandırılan Monako, Fransa'nın güney doğu kıyısında yer alan bir yerleşim bölgesidir ve dünyaca ünlü Monte Carlo Rallisi, Monako Grand Prix ve Monte Carlo Casino'nun evi olduğu için bir vergi cenneti olmasıyla ünlüdür. kişi başına dünyanın en büyük polis gücüne sahip olmak ve dünyanın en büyük yerleşik milyarder nüfusuna sahip olmak.  

Bir şehir devleti olarak ülkenin başkenti yoktur, ancak Monte Carlo çoğu zaman yanlışlıkla bu şekilde listelenir.  

  

NAURU.

Yukarıda resmedilen Nauru, Güney Pasifik'te sadece dünyanın en küçük ada ülkesi değil, aynı zamanda dünyanın en küçük cumhuriyeti olan bir adadır. Ülke sadece 21 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır ve 13.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Ada, tek bir yol, on dokuz kilometrelik bir sahil çevre yolu ve bir sahil boyunca yer alan havaalanı ve pisti ile ünlüdür. 

  

TUVALU.

Bu Güney Pasifik ada ülkesi, 10.500 nüfuslu 26 kilometrekarelik bir alanı kaplayan on altı resif adasından oluşan anayasal bir monarşidir. Küçücük ülkenin GSYİH'sinin çoğu turizmden geliyor ve satışları çok aranan internet alan adı olan .tv .

SAN MARİNO.

İtalya'nın Appenine Dağları'nda bulunan bu küçük yerleşim bölgesi, 301 yılından beri varlığını sürdüren Avrupa'nın en eski cumhuriyeti olarak sınıflandırılıyor. San Marino 61 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve 29.000 kişilik bir nüfusa sahip. 

LIECHTENSTEIN.

Liechtenstein, Orta Avrupa'da bulunan bir prensliktir. Ülke 160 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 34.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülke, dünyadaki iki çifte kara kilitli ülkeden biri olmasıyla ünlüdür, bu da diğer kara kilitli ülkelerle çevrili kara kilitli bir ülke olduğu anlamına gelir.

MARSHALL ADALARI.

Kuzey Pasifik Okyanusu'nda yer alan Marshall Adaları Cumhuriyeti, 58.000 nüfuslu 181 kilometrekarelik bir alanı kaplayan 1.156 adadan oluşan bir gruptur. Amerika Birleşik Devletleri ile serbest ilişki içinde olan ada ülkesi ev sahipliği yapmaktadır. iki milyon kilometrekarelik bir okyanus alanını kaplayan dünyanın en büyük köpekbalığı barınağına.  

ST KİTLERİ & NEVIS.

Karayip Denizi'nin Leeward Adaları'nın bir bölümünü oluşturan iki volkanik adadır. 261 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 39.000 kişilik nüfusuyla bu küçük federal anayasal monarşi, Amerika'daki en küçük egemen devlettir.  

MALDİVLER.

Maldivler, Hint Okyanusu'nda bulunan yirmi altı adadan oluşan iki zincirden oluşan bir ada ülkesidir. 300 kilometrekarelik bir alanı kaplayan ve 340.000 nüfuslu bu küçük cumhuriyet, Asya kıtasında bulunan en küçük egemen devlettir.

MALTA.

316 kilometrekarelik bir alanı kaplayan sadece üç yerleşim adasından oluşan bu Akdeniz cumhuriyeti, 400.000 kişilik bir nüfusa sahiptir ve onu dünyanın en yoğun nüfuslu egemen devleti yapmaktadır.  

GRENADA. 

Karayip Denizi'nde bulunan Küçük Grenadinler olarak bilinen ada grubunun bir bölümünde yer alan Grenada, 90.000 nüfuslu 344 kilometrekarelik bir alanı kaplayan altı adadan oluşan anayasal bir monarşidir. Grenada, boyutuna rağmen dünyanın en büyük hindistan cevizi ihracatçısıdır.

Seyşeller.

Seyşeller, Hint Okyanusu'nda bulunan 155 adadan oluşan bir takımadadır. 452 kilometrekarelik arazi alanı ve yalnızca 81.000 kişilik nüfusu ile bu küçük cumhuriyet, Afrika kıtasındaki en küçük egemen devlettir.

ST VINCENT VE GRENADINES. 

280 kilometrekarelik bir alanı kaplayan altı yüz adadan oluşan bir ada milletidir. Anayasal monarşi, Karayip Denizi'nde bulunan Windward Adaları Grubu'nun bir bölümünü oluşturur ve 117.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülke en çok ülkenin GSYİH'sinin yüzde altmışını oluşturan muazzam muz mahsulü ile tanınır.

BARBADOS.

Barbados adası, Atlantik Okyanusu'nda bulunan Küçük Antiller Adası Grubu'nun en doğudaki adasıdır. Bu anayasal monarşi 430 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 280.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Atlantik Okyanusu'nda yer almasına rağmen ada, Karayipler'in en çok ziyaret edilen turistik yeri olarak sınıflandırıldı.

ANTIGUA & BARBUDA. 

Karayip Denizi'nde bulunan Leeward Adaları Grubunun bir parçasını oluşturan ikiz ada anayasal monarşidir. Ülke 442 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 69.000 kişilik bir nüfusa sahiptir Adalar, çok sayıdaki plajlarıyla ünlüdür, tam olarak üç yüz altmış beş, bu da ülkenin GSYİH'sinin yüzde altmışı kadar bağımlıdır. turizm üzerine.

PALAU. 

Kuzey Pasifik Okyanusu'nun daha büyük olan Caroline Adaları Grubu'nda yer alan iki yüz elli adadan oluşan bir ada ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri ile serbest ilişki içinde olan bu küçük cumhuriyet, 459 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor ve 20.000 kişilik bir nüfusa sahip.   

ANDORRA .

Avrupa'nın Pireneler dağlarında bulunan kara ile çevrili bir ülkedir. Bu küçük eş-prenslik 468 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 70.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülke hem de sahiptir monarşinin 's benzersiz formu ile ünlüdür Fransa'nın Cumhurbaşkanı ve Ugrell piskoposu o devlet başkanları var İspanya'da. Ülke ayrıca, sınırları içinde herhangi bir yerde hiçbir havaalanı veya tren istasyonu bulunmaması ile ünlüdür.

SAINT LUCIA. 

Karayip Denizi'nde bulunan volkanik bir adadır. Bu ada anayasal monarşi, 616 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve 162.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Saint Lucia, UNESCO Dünya Mirası Alanları olarak belirlenmiş iki açık deniz volkanik fişi ve adanın Qualibou Dağı'nın hareketsiz kalderasında bulunan yanardağdaki bir sürücü ile ünlüdür.

MİKRONEZYA'NIN FEDERE DEVLETLERİ. 

Altı yüzden fazla adadan oluşan bu ada zinciri, Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde yer alır ve 2.6000.000 kilometrekarelik bir okyanus alanını kaplar.

Chuuk, Kosrae, Pohnpei ve Yap'ın dört eyaletinden oluşan ada cumhuriyeti, 702 kilometre karelik bir alanı kaplar ve 103.000 kişilik bir nüfusa sahiptir.

SİNGAPUR.

Bu ada şehir devleti, 5,3 milyonluk muazzam bir nüfusa sahip 710 kilometrekarelik bir alanı kaplayan altmış üç adadan oluşmaktadır. 

https://sites.google.com/site/worldfactsinc/the-world-s-twenty-smallest-countries

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol