Daha İyi Yazı Yazmak İçin Neler Yapılabilir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Daha iyi yazı yazmak için, neler yapılmalıdır? Daha iyi yazma teknikleri nelerdir? Daha iyi yazı nasıl yazılır?

İYİ YAZI YAZMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR ;

Daha iyi yazmak için okumak

Daha iyi yazmanın tek şartı daha fazla okumaktır. Aslında, bunun için tavsiye edilen birçok şey olsa da en ideali, her gün bir şeyler okumaktır. Örneğin, haftada beş gün, günde bir saat okumak bile, yazma tarzınız üzerinde oldukça etkili olacaktır. Peki, neler okumalısınız?

Okumak için tercih ettiğiniz zamanın yarısını, sevdiğiniz yazarlara ayırın. Hangi yazar gibi yazmak istiyorsanız, bu zaman zarfında, onun yapıtlarını okuyun. Zamanınızın diğer yarısını ise bulabildiğiniz her şeyi okumaya ayırın. Bunlar farklı yazarlara ait eserler veya farklı yaş gruplarına hitap eden yayınlar olabilir. Bu amaç için, seçilen hiçbir kitap kötü bir tercih değildir. Bu zaman aralığında, ister Harry Potter, isterseniz ansiklopedi okuyun. Her ikisi de daha iyi yazmanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Not alın

Okuduklarınızın size yararlı olabilmesi için not almak gereklidir. Kâğıdı ve kalemi elinize alın ve yazmaya başlayın. Öncelikle, okuduğunuz yayının başlığını ve konu hakkındaki bilgileri yazın. Daha sonra yazdıklarınızı şu sorulara göre değerlendirin:

Eğer yazdıklarınızı anlatan bir resim çizseydiniz, bu resim nasıl görünürdü?Yazarın yazma amacı nedir? Bilgi vermek mi, birini ikna etmek mi, eğlendirmek mi veya okuyucuya herhangi bir duyguyu mu yaşatmak?Yazdığınız şey kolayca anlaşılabiliyor mu? Eğer anlaşılmıyorsa, neden?Cümlelerin ortalama uzunluğu nedir? Tek satır mı, çift satır mı yoksa sayfanın yarısını kaplıyor mu?

Notlarınızda kullanabileceğiniz bazı şablonlar bulmaya çalışın. Ardından onları uygulamaya koyabilirsiniz. Örneğin, eğer uzun cümleler okumayı zorlaştırıyorsa, onları kısaltabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken, gazetelere göz atmak da yararlı olacaktır. Birkaç gazeteyi okuyarak, aynı haberi farklı şekilde nasıl verdiklerini inceleyebilirsiniz.

Yazı şablonlarınızı daha iyi yazmak için kullanabilirsiniz. Bunun için şu şekilde bir deneme yapabilirsiniz:

Akademik bir kitaptan, çalışma alanınızla ilgili olan bir paragraf bulun. Örneğin, girişi paragrafları bu tarz bir deneme için iyi bir başlangıç olabilir.Aldığınız notlardan oluşturduğunuz şablonlara göre bu paragrafı sanki kısa bir haber makalesiymiş gibi tekrar yazın.Son olarak da sanki bir şiirmiş gibi tekrar yazın.

Kendinize özgü bir teknik bulun

Kendi yazma tekniğinizi bulduğunuzda, yazma işini de öğrenmişsiniz demektir. Pratik yapmak ve okumak için mutlaka kendinize biraz zaman ayırın. Yazdıklarınızın üzerinden giderek tekniğinizi oturtmanız çok daha kolay olacaktır. Göreceksiniz; yazdıkça çok daha iyi yazmaya başlayacaksınız. Bu da, bir süre sonra size, yazdıklarınızı tekrar tekrar düzeltmek için harcadığınız zamanı geri kazandıracaktır.

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak