Allah Kabil'in Kurbanını Neden Kabul Etmedi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İncil'deki ilk kurban örneği, Kabil ve Habil'in hesabında bulunur. Adem ve Havva'nın ilk iki oğlu olan Kabil ve Habil, Rab Habil'in kurbanı kabul edilmeden önce kurbanlarını sunduklarında, Kabil'inki reddedildi.

Tanrı neden Habil'in kurbanını kabul etti ve Kabil'in kurbanını reddetti? Dört ana görüş vardır.

1. Tanrı'nın Egemen Seçimi

İlk görüş, bir sununun kabulünü ve diğerinin reddini Tanrı'nın egemen seçimi olarak görür. Tanrı sadece Habil'in teklifini kabul etmeyi ve hiçbir açıklama yapılmadan Kayin'in teklifini reddetmeyi seçti.

2. Kansız Kurban

İkinci bir görüş, Kabil'in kan kurbanı sunmadığı için sununun reddedildiğine inanır. Kan kurbanı, Tanrı'nın kabul edeceği tek kabul edilebilir tekliftir.

3.Kötü Kalite

Üçüncü görüş, Habil'in elindekinin en iyisini getirdiğini, Cain'in ise düşük kaliteli bir sunu getirdiğini görür.

4.Tutum Problemi

Dördüncü görüş, reddetmeyi, Cain'in getirdiği özel tekliften ziyade tutumuyla ilgili bir sorun olarak yorumlar.

Meslekler

Cain ve Abel tarafından seçilen meslekler, Düşüş lanetinin doğal sonuçlarıydı. Düşüşten hem toprak hem de hayvanlar alemi etkilenmiş olduğundan, koyunların bakılması ve toprağın yiyecek için işlenmesi gerekiyordu. Bazılarının iddia ettiklerinin aksine, koyunları gütmekte toprağı çalışmaktan daha iyi bir şey yoktur. Kutsal Yazılar, bir mesleğin diğerinden üstün olduğuna dair hiçbir belirti vermez. Bu nedenle, adakların kabulü ve reddinin cevabını, ikisinin uyguladığı çeşitli mesleklerde aramamalıyız.

fırsat

Görünüşe göre bu teklif için özel bir durum vardı. Metin, teklifin zaman sürecinde veya gün sonunda getirildiğini söylüyor. Bu, Musa'nın yasasındaki daha sonraki ritüellere benzeyen, Rab'bin kurduğu bir tür bayram anlamına gelebilir. Bazıları, Tanrı'nın sunuların getirilmesini ilk kez emrettiğine inanıyor, ancak metinde buna dair bir işaret yok. Muhtemelen, sununun getirileceği bir tür ilkel tapınak vardı. Günah için sunuyu getirme eylemi, sonunda Kendisini dünyanın günahları için sunacak olan Kurtarıcı İsa Mesih'in gelişinin habercisiydi.

Meyve değil sürü

Kayin, Rab'be sunmak için toprağın meyvesini getirdi, Habil'in sunusu ise sürünün ve yağın ilkiydi. Bu, Habil'in elinden gelenin en iyisini Rab'be sunduğunu gösteren hayvanın en zengin ve en iyi kısmı olurdu.

Neden Reddedildi ?

Habil'in teklifi kabul edildi, Kabil'in teklifi reddedildi. Cain'in sunusu reddedilmiş olsa da, bunun nedeni konusunda hiçbir sebep gösterilmemiştir.

1. Tanrı'nın Egemen Seçimi

Bazı yorumcular, Habil'in kabulü ve Kabil'in reddinin nedeninin yalnızca Tanrı'nın egemen seçimine dayandığını iddia ederler. Tekliflerin hiçbirinde farklı bir şey yoktu. Tanrı, bize herhangi bir neden sunmadan, birini kabul etmeyi ve diğerini reddetmeyi seçti. Bu nedenle, Tanrı'nın kararlarının nedenini keşfetmeye çalışmak boşunadır, çünkü bunlar yalnızca O'na aittir.

2.Kan Kurban Etmemek

Habil'inki gibi bir kan kurbanı olmadığı için Cain'in sunusunun kabul edilmediğine inanan birçok kişi var. Bunun yerine Cain, lanetli toprağın meyvesini, kendi ellerinin işini getirdi. Birçoğu bu bölümde, Tanrı'nın vahyettiği kan kurbanı doktrini ile kendi çabalarıyla Tanrı'yı ​​​​memnun etmeye çalışan insanlık arasındaki karşıtlığı görüyor. Cain'in sunusu, Adem ve Havva'nın Cennetteki günahlarından sonra incir yapraklarıyla örtünmelerini andırır. Tanrı'nın lütfuna yaslanmak yerine Tanrı ile bir ilişki kurmaya çalışan insanlıktır.

Kurulmuştu

Hayvan kurbanlarının bu zamandan önce kurulduğunu biliyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol