Akran Zorbalığı Nedir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Birçoğumuz popüler gençlerin başkalarına zorbalık yaptığı filmler izledik. Görünüşe göre çocuklar bunu eğlence için yapıyor, ama aslında bu sosyal statüyü göstermenin bir yolu.

Popülerlik size güç ve bazı yan etkiler verir. Söylenti ve dedikoduların yayılmasına neden olabilir. Araştırmacılar , sosyal ağın tam merkezindeki insanların, merkezin hemen dışındaki çocuklardan çok daha az saldırgan olduklarını keşfettiler.

3. Zayıflık belirtisi
Araştırmacılar çocuklar saldırgan değildir ve onlar olması gerekmez çünkü kabadayı başkalarına kalkma şüpheli. Bir gruptaki konumlarından rahatlar ve liderlik statülerini kaybetme korkusu yaşamazlar.

Ancak çocuklar agresif davrandığında, bu aslında bir zayıflık belirtisi olabilir. Gruptaki yerleri konusunda güvensizdirler ve zayıflıklarını örtmek için zorbalık yaparak karşılık verirler.

4. Diğer çocukların baskısı
Bizler sosyal varlıklarız ve bir gruba girmeye çalışıyoruz. Diğerleri gibi bir kişiye zorbalık yapmak, bir sonraki hedef olmaktan daha iyi görünüyor.

Akran baskısı çok güçlü olabilir ve çocuklar bazen aynı şeyi yapmaktan ve bir gruba uymayan zayıf bir çocuğa zorbalık yapmaktan başka seçenekleri yokmuş gibi hissetmezler.

5. Önceki zorbalığın geri dönüşü
Çocuklar grup zorbalığının kurbanı olduklarında, geri ödeme olarak hayatlarının başka bir alanındaki çocuklara zorbalık yapma eğiliminde olabilirler  . Zorbalığın kurbanı olan bazı gençler ve çocuklar intikam almak ister. Bu çocuklar genellikle eylemlerinde haklı hissederler ve hatta birini aşağıladıklarında rahatlarlar.

Genellikle bu çocukların kurbanı daha zayıf biri olabilir, bu yüzden bu bir tür kısır döngü haline gelir.

6. Empati eksikliği
Bazı çocuklar empatiden yoksun oldukları için zorbalıktan ve saldırgan şakalar yapmaktan bile hoşlanabilirler . Nasıl acıttığını anlamıyorlar. Bu nedenle çocuklarımızda duygusal gelişime dikkat etmek önemlidir.

Başkalarının ne hissettiğini hissetmek, bir yetişkin olarak daha iyi ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir.

7. Dikkat eksikliği
Çocukların yetişkinlerin sevgisine ve ilgisine ihtiyacı vardır. Kendilerini önemsemeleri gerekir. Bir çocuk " görünmez " hale geldiğinde , başkalarına zorbalık da dahil olmak üzere saldırganlığın gelişmesine yol açabilir.

Bir çocuğun ebeveynlerinden ilgi ve onay almaya çalıştığı bir oyun haline gelir, ancak aslında bunu doğru şekilde nasıl yapacaklarını tam olarak bilmiyorlar. Unutulmuş bir çocuk zorbalığa dönüşür ve bir dereceye kadar onları daha görünür kılar.

8. Stereotipler ve önyargılar
Basmakalıplara ve önyargılara dayalı zorbalık  her yerde olabilir. Çocuklar bununla okulda, internette veya bir kafede karşılaşabilirler ve belirli insan gruplarının farklı davranılmayı hak ettiği inancından kaynaklanmaktadır.

Herkes kendini özel hissetmek ister ve bir çocuk sosyal statüsü veya başka nedenlerle diğerinden daha iyi olduğunu düşündüğünde, zorbalığı da içerebilecek belirli bir davranış türü yaratır.

Çocukken hiç biri tarafından zorbalığa maruz kaldın mı? Sence ebeveynler, çocuklarının zorba olduğunu görürlerse ne yapmalı? Lütfen hikayelerinizi aşağıya yazın ve deneyimlerinizi paylaşın!

Çizim: Parlak Taraf için Leisan Gabidullina, Natalia Okuneva-Rarakina

https://brightside.me/search#gsc.q=Peer%20Bullying

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol