İlkyardım Haftası İle İlgili Kısa Yazı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

İlk yardım, yaralı bir kişiye hemen yapılan acil bakımdır. İlk yardımın amacı yaralanmayı ve gelecekteki sakatlığı en aza indirmektir . Ciddi durumlarda, kurbanı hayatta tutmak için ilk yardım gerekli olabilir. İlk yardım, hafif veya ciddi bir hastalığı veya yaralanması olan herhangi bir kişiye, yaşamı korumak, durumun kötüleşmesini önlemek veya iyileşmeyi desteklemek için yapılan ilk ve acil yardımdır.
 

İLK YARDIM HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?
Ülkemizde her Mayıs ayının ilk haftası “Trafik ve İlkyardım Haftası” olarak kutlanmaktadır.

Bu haftanın kutlanmasındaki temel amaç; trafik kazalarında yaşanan sıkıntılar olarak gösterilebilir. Zira, trafik kazası sonrası yaralanmalarda yapılacak olan ilk yardımın hayati derecede önemi vardır. Kaza mahallinde, kazazedeye yapılacak olan ilk yardım kazazedenin hayatta kalmasını sağlamaktadır. Trafikte araç kullanan sürücülerin temel ilk yardım bilgisine sahip olmaları elzemdir. Trafikte ilk yardım hayat kurtarır sloganı ile her sürücünün ilk yardım eğitimi alarak, ilk müdahale yapar hale gelmeleri sağlanmalıdır.

Dar anlamda ilk yardımın tanımını: “İlkyardım, herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır” şeklinde özetleyebiliriz.

İLK YARDIMIN ÖNCELİKLİ AMAÇLARI ŞU ŞEKİLDEDİR;
Hayati tehlikenin ortadan kaldırılması,
Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesinin sağlanması,
Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesinin önlenmesi,
İyileşmenin kolaylaştırılmasıdır.
İlk yardım temel uygulamaları: Koruma , Bildirme, Kurtarma (KBK) olarak ifade edilir.
Koruma: Kaza sonuçlarının ağırlaşmasını önlemek için olay yerinin değerlendirilmesini kapsar. En önemli işlem olay yerinde oluşabilecek tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

Bildirme: Olay / kaza mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığı ile gerekli yardım kuruluşlarına bildirilmelidir. Türkiye’de ilkyardım gerektiren her durumda telefon iletişimleri, 112 acil telefon numarası üzerinden gerçekleştirilir.

Kurtarma (Müdahale): Olay yerinde hasta / yaralılara hızlı ancak sakin bir şekilde müdahale etmektir.

Yaralıyı ya da hastayı bir hastaneye ulaştırıncaya kadar geçen zaman çok önemlidir. Bu gibi durumlarda çevredeki kişilerin nasıl davranacağını bilmesi ve ilk önlemleri alması yaralının ya da hastanın yaşamını kurtarabilir. Bu nedenle kişilerin ilkyardım eğitimi alması, hangi durumda nasıl bir yöntem uygulayacağını bilmesi önemlidir.

Kazalar çoğu zaman dikkatsizlik, tedbirsizlik, ihmal gibi sebeplerle meydana gelir ancak alınacak tedbirlerle kazalar önlenebilir. Kazalar meydana geldiği yerlere göre ev kazaları, iş kazaları, trafik kazaları şeklinde gruplandırılmaktadır. Bunlar arasında can kaybı, sakatlanma ve ekonomik zararları nedeniyle trafik kazaları ilk sırada yer almaktadır.

İlk Yardım Kursu
Alkollü araba kullanmak, hız sınırlamalarına uymamak ve hatalı sollama trafikte en sık görülen kural ihlalleridir. Trafik kazalarının önlenebilmesi için sürücülerin yeterli eğitim almaları, toplumun trafik kurallarına karşı duyarlılığının arttırılması, kurallara uyma hassasiyeti ve bilinçli davranışlar geliştirilmesi trafik kazalarını önlemede etkili olacaktır.

Önümüzdeki İlk yardım haftası 2023 yılı Mayıs ayının ilk haftası kutlanacak.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anahtar Kelimeler:
İlkyardım Haftası İle İlgili Kısa YazıIlkyardımIlkyardım HaftasıIlkyardım Haftası SözleriIlkyardım Haftası şiirleriIlkyardım Haftası YazısıIlyardım Haftası Ne ZamanIlkyardım Haftası Sözleri KısaIlk Yradım Haftası Kısa SözleriIlkyardım Haftasıyla Ilgili Uzun YazıIlk Yardım Haftası Kısa SözlerTrafik Ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Yazıİlk Yardım Kursuİlk Yardım HaftasıTrafik Ve İlk Yardım Haftası Ile İlgili Kompozisyonİlk Yardım Haftası Ile İlgili KompozisyonIlk Yardımla Ilgili KompozisyonTrafik Haftası Ile İlgili KompozisyonTrafik Ve İlk Yardım HaftasıTrafik Ve İlk Yardım Haftası İle İlgili Yazılar1 7 Mayıs Trafik Ve İlk Yardım HaftasıIlkyardım Haftası Ayın KaçındaTrafik Haftası Ne ZamanTrafik Ve İlkyardım HaftasıDünya Trafik HaftasıTrafik Haftası Ne Demek?Trafik Haftası Ne DemekIlk Yardım Haftası Nedir?Ilk Yardım Haftası NedirTrafik Haftasi Ne Zaman 2023?Trafik Haftasi Ne Zaman 2023Türk Kızılayı Ulusal İlk Yardım ProgramıDünya İlk Yardım GünüTrafik Ve İlk Yardım Haftası Ne ZamanTrafik Ve İlk Yardım Haftası Ile İlgili AraştırmaTrafik Haftası Ile Ilgili BilgilerTrafik Ve İlk Yardım Haftası Ile Ilgili GörsellerTrafik Ve İlk Yardım Haftası Etkinlik PlanıMayısMayıs Ayı EtkinlikleriIlkyardım Haftası Hangi TarihteIlk Yardım Haftası SözleriIlk Yardım Haftası şiirleriIlk Yardımın önemini Anlatan Kısa Yazıİlk Yardımın Amacı Nedir?İlk Yardımın Amacı NedirİLK YARDIM HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR?İLK YARDIM HAFTASI NE ZAMAN KUTLANIR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol