Asgari ücrete yapılan zammı bir öğretmen olarak eksik buluyorum

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Asgari ücrete yapılan zammı bir öğretmen olarak eksik buluyorum .Asgari ücret işçilerin alması gereken en az ücreti ifade eder.Dolayısıyla ülkemizde asgari ücretle geçinen çalışan sayısı % 50’ye yakın olduğu düşünülürse önemli bir konudur.
Asgari ücretin tespit sürecinde işçilere verilen değeri de görmüş olduk. Enflasyon rakamlarının altında ezilen işçilerin pandemi bahane edilerek açılan paketler sonucunda iş güvencesinin ellerinden alındığı ve sigortasız bir ortamda çalıştırıldıklarına hepimiz şahit olmuş durumdayız.Kıdem tazminatlarına yönelik saldırılar bir yana ‘’kuru ekmek yiyorlarsa aç değillerdir.’’ deme hakkına sahip olduğunu söyleyen Milletvekilleri maaşı 25 bin TL bu kadar yüksekken, asgari ücretin düzeyi belirlenirken konuşmaları ayrıca traji komik bir durumdur. Asgari ücreti belirleyenler;Aylık geliri 80 bin lirayı bulan Türk-İş başkanı, 30 bin liralık maaş alan çalışma bakan, birkaç maaş alan sadece insan kaynakları direktörlüğünden 18 bin liralık maaşıyla TİSK başkanı.Öte yandan buna müdahil olan patronlar Türkiye’nin en zengin 100 kişisinin en tepesinde yer alan 60 kişiye bakarsak da, servetleri milyar dolarlarla ölçülüyor. 83 milyon nüfusa sahip bu ülkede, sadece 100 kişi, toplam 100 milyar dolardan fazla bir serveti elinde tutuyor. Bu 100 kişi, asgari ücretin kendisini doğrudan ilgilendirdiği 25-30 milyon insana ''fedakarlık yapın'' diyor ve onların günlük harçlıklarından bile az olan paraya razı olun diyor.Yani TUİK’in önerisiyle ücretin 2 bin 792 olması isteniyor.
2021 yılında Memur maaşlarının komik bir biçimde yüzde 3+3 oranında artmasına imza atan yandaş sendika gibi kurum ve kuruluşlar emekçilere ihanet etmek dışında bir şey yapmamaktadır. Gerçeklikten uzak istatiksel verileri uyduran ve gerçek rakamları manipüle etme görevi verilen TÜİK vs. gibi kurumlardan gelen teknik rakamlardan çıkarılacak aritmetik bir çıkarım Asgari ücreti doğru göstermez.
Asgari ücret “geçim ücreti” değildir. Dolayısıyla iktidarın yarattığı bu algıyıda kabul etmemek gerekir. Mutfak enflasyonunun yüzde 40’ları geçmiş durumda . Türk lirası dolar karşısında sürekli değer kaybederken maaşlar eridi, alım gücü düştü. 2020 yılının birinci döneminde önceki yılla karşılaştırıldığında elektrik yüzde 32,3 doğalgaz 34,7 zamlandı.
Yıllar boyunca işçinin tekil görüldüğü ailesinin,çocuklarının hesaba katılmadığı bir hesaplama ile asgari ücret dayatması yapılmış insanca yaşamaya yetecek bir ücret sunulmamıştır.Patronların talepleri ön planda tutulmuş insanca yaşamaya yetecek bir ücret talep eden işçiler işsizlikle tehdit edilmiştir.
TÖB SEN OLARAK DİYORUZKİ;
Çay-simit hesapları ile milyonlarca çalışanla adeta dalga geçenler ;ülkemizi sarsan pandemi ile işsizliğin, yoksulluğun gittikçe daha fazla derinleştiği günümüz koşullarında;, günlük 38.5 TL ile yetinmesi beklenen milyonlar için insanca bir ücret belirlemek zorundadır.Sendika hakkı tanınmayan,sağlık güvencesi olmayan ,günlük 10-12 saatlik sürelerle çalıştırılan işçilere yoksulluk sınırının 8.000’e yaklaştığı ,açlık sınırının 3.000 olduğu günümüz koşullarında insanca yaşamak için ücret vermek işçilerin hakkıdır.TÖB SEN olarak sınıf dayanışması ruhuyla işçi sınıfının yanında olmaya devam edeceğimizi belirtiyoruz.
TÜM ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ SENDİKASI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al