google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Şanlıurfa'da Okul Müdürü ve Yardımcılarına Skandal Ek Ders Ödemesi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Şanlıurfa’da birçok ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince yasal hükümlere göre ödenmemesi gereken ek ders ödemeleri, “öz değerlendirme komisyonu” gibi adlar verilerek komisyon görevi var denilerek yanlış şekilde yapıldı.

Üstelik müdür ve yardımcılarına hangi isim olursa olsun komisyon görevlerinden dolayı ek ders ödemesi yapılamayacağı gerek yasal hükümlerdeki bilgilerde dururken gerekse güncel haberlere konu olmuşken. Urfa’da bile bile bu yanlış ek ders ödemesinin neden yapıldığı kafalarda soru işareti oluştururken tepkilere de beraberinde getirdi. Üstelik haziran ayında ve temmuz ayında aylık olarak 30’ar saat fazladan sözde komisyon görevi adı altında ek ders ücreti alan okul idarecileri var.

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğünü geçtiğimiz günlerde yayımlanan Kamu Zararı konulu genelgeye uymaya davet ediyoruz. Şanlıurfa’nın özellikle merkez ilçelerinde olmak üzere birçok ilçesinde müdür ve yardımcılarına yasalarda yeri olmayan ek ders ödemesi yapıldı. Bu skandal ek ders ödemesinin göz göre göre yapılması ise tepkilere sebep oldu. Zira geçen haftalarda kamuoyu gündemine düşen haberlerde, okul yöneticilerinin tercih komisyonu veya hangi isimle olursa olsun hiçbir komisyon görevinden dolayı ek ders ödemesi alamayacağı ortaya da konmuştu. Şanlıurfa milli eğitim müdürlüğünce “öz değerlendirme komisyonu” gibi adlar verilerek komisyon görevlerinden dolayı müdür ve müdür yardımcılarına ek ders ödemesi, bile bile yanlış yapıldı algısını da doğal olarak beraberinde getirdi. Diğer illerde bu şekilde yanlış yapılmazken ve kamuoyuna düşen haberler ortada iken neden bu şekilde okul müdürleri ve yardımcılarına Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğünce mevzuata aykırı şekilde ek ders ödemesi yapıldı? Bu yanlışa kimler karar verdi ve haberlere bile konu olmuşken kimler bu yanlış ek ders ödemesine bile bile imza attı? Geçtiğimiz günlerde yayımlanan genelgede kamu zararlarının önüne geçilmesi istenirken bu yanlış ek ders ödemeleri ile Şanlıurfa’da kamu zararı olmuş olmuyor mu ?

Kamuoyunun gündemine düşen haberlerde komisyon görevlerinde bulunan okul müdürleri ile müdür yardımcılarına yöneticilik görevlerinin niteliğinden dolayı hiçbir şekilde ek ders ödenmeyeceği bir kez daha belirtilmişti. İsterseniz ilgili yasaya ve kanun maddesine tekrar bakalım! 06.12.2006 tarih ve 26378 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Kurul ve komisyon üyeliği” başlığı altındaki 19. Maddesinin 2. Fıkrasında yazılı bulunan “Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları öğretmenlerine çeşitli mevzuatla verilen kurul ve komisyon üyeliği görevinin yarıyıl ve yaz tatillerinde de devam etmesi halinde bu görevler, yarıyıl ve yaz tatiliyle sınırlı olmak ve fiilen görev yapılmak kaydıyla ek ders görevinden sayılır ve karşılığında her gün için 3 saat ek ders ücreti ödenir.”

Hükmünden de görüleceği üzere yarıyıl veya yaz tatillerine denk gelen zaman dilimlerindeki komisyon görevleri için sadece öğretmenlere günlük 3 saat ek ders ücreti ödeneceği ama okul müdürleri ile yardımcılarının ise yarıyıl ve yaz tatili gibi kavramları olmadığı için ek ders alamayacakları apaçık bir şekilde anlaşılmaktadır. Kaldı ki göstermiş olduğumuz ilgili maddeye bağlı olarak yazılar kaleme alınmış ve bu hususa dikkat edilmesi gerektiği haberlere konu olmuştu. Fakat bizlere ulaşan bilgi ve belgelerden de anladığımız üzere ne yazık ki yasal mevzuat ortada iken ve güncel olarak haberlere bile yansımış iken Şanlıurfa’da yukarıda belirttiğimiz yasal hükme aykırı olacak şekilde haziran ve temmuz aylarında “öz değerlendirme komisyonu” gibi adlar verilerek komisyon görevi adı altında müdür ve müdür yardımcılarına ek ders ödemesi yapılmış. Bakınız ilgili yasal hükme baktığımızda ise öğretmenlere dahi yarıyıl ve yaz tatili ile sınırlı kalmak kaydı ile bile yazmasına rağmen yaz tatiline girmeden önceki ay olan haziran ayında bile ikinci kez hata yapılarak ek ders ödemesi yapılmış.

Öyle ki okul müdür ve yardımcılarından haziran ve temmuz aylarında aylık fazladan 30’ar saat ek ders alanların sayısı da azımsanmayacak kadar var. Yasaya göre ödenemeyen ama Şanlıurfa’da ödemeleri yapılan bu ek ders ödemelerinin kamu zararına sebebiyet vermemek için bir an evvel düzeltilerek yasal faizleri ile beraber geri alınması ve bunca bilgi ve belgeye rağmen yanlış işle başlatılanlar hakkında da işlem başlatılması gerekmektedir

Alıntı : Kamugündemi.com

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol