Verification: 37dd5e6ee914423e

Okullar öğrenen kurumlara nasıl dönüştürülüyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bu müfredatın başarılı bir şekilde uygulanmasını desteklemek için, Galler okullarını öğrenme organizasyonlarına geliştirmeyi hedeflemiştir.. Bu okullar, üyelerinin ortak bir bakış açısını nasıl ve ne şekilde uygulayacağını öğrendikçe, yeni ortamlara ve koşullara uyum sağlama ve uyum sağlama kapasitesine sahiptir. Galler'deki okullar, yeni raporumuzda açıkladığımız gibi, bu hedefe doğru büyük bir ilerleme kaydetmiş durumdadır, ancak hala önemli bir pay geride kalmaktadır.

Galler'deki Öğrenme Organizasyonları Olarak Gelişen Okullar başlıklı raporumuz, okulların öğrenme örgütleri olarak ne ölçüde geliştiğini değerlendirerek Galler'i desteklemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca okul ve sistem düzeyinde daha da iyileştirilmesi gereken alanları belirler. Analizimiz, kısmen, Galler'in SLO modelinin yedi boyutuna karşılık gelen Öğrenme Kuruluşları (SLO) anketi verilerine dayanıyordu. 

Raporumuza göre, Galler'deki okulların çoğunluğu, öğrenme organizasyonlarına doğru ilerlemeye doğru ilerliyor. SLO anketinden elde edilen veriler, örneklemimizde on okuldan (% 58) yaklaşık altıının öğrenme örgütlerinin en az beş boyutunu uygulamaya koyduğunu göstermektedir. 

Ancak, okulların önemli bir kısmı, bu amacı gerçekleştirmekten hala uzaktır. Okulların yaklaşık% 42'si, yedi SLO boyutunun dört veya daha azını uygulamaya koymuş gibi görünüyordu ve% 30'u iki ya da daha az uygulamayı rapor ediyordu. Ve ortaokullar, özellikle öğrenme örgütleri olarak gelişmeyi zorlayıcı buluyorlar.

Okullar ayrıca Galler'in SLO modelini oluşturan yedi boyutla eşitsiz bir şekilde ilgileniyorlar. İki boyut daha az gelişmiştir: “tüm öğrencilerin öğrenmesine odaklanan ortak bir vizyon geliştirmek” ve “bir araştırma, inovasyon ve keşif kültürü oluşturmak”. Ve birçok okul “dış çevre ve daha geniş sistemle öğrenmek ve öğrenmek” için daha fazlasını yapabilirdi.

Raporumuzun ikinci kısmı, politikaların güçlendirilmesi ve SLO politikasının etkili bir şekilde uygulanmasının - ya da “gerçekleştirilmesinin”, genellikle Galler'de atıfta bulunulan birtakım tavsiyeleri tanımlamaktadır. Bunlar şunları içerir:
Ülkenin eşitlik ve öğrenci refahı taahhüdünü gerçekleştirmek için Galler'deki okul fonlama modelini gözden geçirme. Galler hükümeti, daha fazla hakkaniyeti ve verimliliği teşvik eden bir modeli araştırmak için okul fonlarının derinlemesine bir analizini yapmayı düşünmelidir.
Öz-değerlendirme ve dış değerlendirmelere rehberlik etmek için okul kalitesi için ulusal kriterler geliştirmek. Bu kriterler, Galler'in SLO modelini teşvik etmeli, öğrenci öğrenimini ve müfredat boyunca iyi oluşu izlemeli ve personel geliştirme planlarında öğrenme ihtiyaçlarını ve refahını tanımalıdır. Bunlar ve potansiyel olarak diğer kriterler, okulları kendi güçlü yanlarını ve iyileştirme için önceliklerini belirlemeye teşvik etmelidir.
Temel konuların ötesine geçen sistem düzeyinde performans ölçümleri uygulamak (İngilizce / Galce, matematik ve fen). Buna yeni değerlendirme, değerlendirme ve hesap verebilirlik çerçevesine geçiş dönemi dahildir. 
Anlaması kolay bir anlatım geliştirmek. Böyle bir anlatı, Galler'in SLO modelinin okulları gelişimlerine nasıl yönlendirebileceğini, müfredat reformunun nasıl entegre bir parçasını oluşturduğunu ve bunun diğer politikalarla nasıl bir ilişki kurduğunu açıklayacaktır. 
Bu rapor, OECD'nin politikalarını tasarlarken ve etkin bir şekilde uygularken ülkeleri ve yetki alanlarını destekleyen yeni Uygulama Politikaları programının bir parçası olarak yayınlandı. Bu rapor tamamlanmakla birlikte, Galler hükümeti daha büyük müfredat reform çabalarının ayrılmaz bir parçasını oluşturacak bir SLO uygulama planı geliştirmeye başladı. Hükümet ve diğer eğitim paydaşları artık tüm okulların öğrenme kuruluşu olarak gelişmesini sağlamak için bir uygulama planının şekillendirilmesine yardımcı olmak için bulgularımızı ve önerileri kullanıyor.

Sonuç olarak, bulgularımızın sadece Galler için değil, aynı zamanda okul sistemlerinde işbirlikçi öğrenme kültürleri kurmak isteyen birçok ülke için de değerli olduğunu umarız. 

Kaynak: https://oecdeducationtoday.blogspot.com/2018/11/wales-schools-learning-organisation-reform.html

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al