Okulda Dijital Araçların Kullanımı ve Dikkat Dağılımı

Bilgisayarlar ucuz hale geldikçe, birçok okul Chromebook'lar gibi düşük maliyetli makineleri sınıfa getirmeyi tercih ediyor. Bu, heyecan verici yeni öğrenim fırsatlarına açılan kapıyı açarken, bu cihazların yanı sıra öğrencilerin akıllı telefonları da dikkat dağıtıcı faktör dahil olmak üzere yeni zorluklar getirdi. Öğrencileri teknolojiyi okul çalışmalarına ve öğrenmelerine entegre ederken, aynı zamanda eldeki işe odaklandıklarından emin olmalarını nasıl öğretiriz?

ODAK VE ÇOKLU GÖREV
“ Dikkat Çekme Çağı: Öğrenciler Odaklanmayı Öğrenmek için Neden Önem Verir? ” Dersinde Katrina Schwartz, bir göreve odaklanma kabiliyetinin gelecekteki başarı ile bağlantılı olduğunu gösteren çalışmaları ifade eder. Psikolog Daniel Goleman şöyle diyor: “Bu odaklanma, IQ'dan ya da kariyer başarısını, finansal başarısını ve sağlığını belirlemek için büyüdüğünüz ailenin sosyoekonomik statüsünden daha önemlidir.”

Benzer bir makalede, “ Teknik Araçlarla, Öğretmenler Sınıfta Çoklu Görevlerle Mücadele Etmeli? Holly Korbey, öğrenci çalışma alışkanlıklarını araştırıyor ve tecrübeli öğretmenlere sınıfta teknolojiyi kullanan öğrencilerle yaşadıkları deneyimler hakkında konuşuyor. Birçoğu, çocukları yüksek teknoloji ortamında tutmanın zorluklarını anlatıyor. Diğerleri ise, öğrencilerin zorlu bir çalışma yapılmadığı gerçeğini iddia ediyorlar, bu yüzden doğal olarak sosyal medyaya geçiyorlar çünkü sıkılıyorlar. Bir öğretmenin başlangıçta sınıfında “teknik olmayan” bir politika vardı, böylece öğrencilerin meşgul ve odaklanmış olduğundan emin olabilirdi. Makale ayrıca, telefonlarının resmi olmadığı zaman daha iyi odaklandıklarını keşfeden gençlerin hikayelerini paylaşıyor.

ÖĞRENCI SESI VE İLGI ÇEKICI AILELER
Teknik olmayan bir politikaya sahip olmak aşırı ve bazı yönlerden tersine dönebilirken, teknolojinin nasıl kullanıldığına dair hiçbir beklentisi olmamasına rağmen, özellikle de gençler cihaz olmadan daha iyi odaklandıklarını bildirirlerse, bu da yararsızdır.

Çocuklarla teknolojiyi kullanma konusundaki konuşmadıkça - neden kullandıklarını, kullandıkları zaman, nasıl kullandıklarını - kullanmadıklarını, çoğu zaman onları etkili bir şekilde kullandıkları bir yere götürmeyeceğiz. sınıfta ve evde. Ayrıca, genellikle kendilerini dijital olarak dağıtan ebeveynleri de devreye sokmalıyız. Ebeveynler, rol model olarak nasıl hizmet edebilir ve çocuklarının sosyal yaşamlarında oynadıkları rolün farkında olan ve aynı zamanda sosyal yaşamlarını kişisel hedefler ve başarı ile dengeleme konusundaki paha biçilmez becerilerini öğreten çocuklarıyla açık konuşmalar yapabilirler?

Ebeveynler ve öğrenciler, rapor kartı konferansları sırasında gayri resmi konuşmalara katılabilir veya okul çapında etkinlikler düzenleyebilir, velileri ve öğrencileri dijital dikkat dağıtımıyla ilgili atölye çalışmalarına katılmaya davet edebiliriz.

ÖZ-YÖNETIM ÖĞRETIMI
Odak ve dikkat bugün öğrencilerle büyük sorunlardır. Öğrencilerimi her zaman ödevlerini tamamlamak için ne kadar sürdüğünü ve genellikle yapılması gerekenlere odaklanmadıkları için duyuyorum. Ayrıca, verimli çoklu görevlerin kısmen bir efsane olduğuna da inanıyorum. Bir görevden diğerine her geçişinizde, bir göreve sahip olduğunuz akışı kırarsınız, böylece yeni göreve dikkat edebilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi ihtimalle gerçekçi olmayan bulduğum, öğrencilerin elleriyle aygıtları kaldırmak için bir savunucu değilim.

Bunun yerine, öğrencilerine dikkatlerini cihazlarıyla nasıl yöneteceklerini ve çoklu görevlerin çalışmalarını etkin bir şekilde tamamlama becerilerine neler yaptığını açıklamayı öğretmeliyiz. Bağımsız çalışma yaparken telefonunuzu dışarıda dinleyebilir ve müzik dinleyebilirsiniz. İşler zamanında yapılırsa kimin umurunda? Telefonunuz önünüzde, baş aşağı ve sizi rahatsız etmiyorsa, neden onu uzaklaştırmanız gerekir? Mesaj atmayı bırakıp telefona bakmayı başaramazsanız, ders bitene kadar çantanıza koymanız daha iyi olur. Öğrencilerim liseyi terk ettiğinde, cihazları için normları ve görgü kuralları bilmeleri gerekecek. Ayrıca, özellikle dikkat dağınıklığı söz konusu olduğunda, kendilerini tanımak zorundadırlar. Sonunda,

Sınıfta, tüm öğrencilerin ekranlarını indirmelerini ve dikkatlerini çekmelerini istediğimde anlar var. Bir sınıf tartışması sırasında veya bir şeyi modellediğimde veya cihazlarında olmayan bir şeye bakmalarını istediğimde doğrudan talimat sırasında, telefonlarına veya bilgisayar ekranlarına bakmamalılar. Yine, bu alışkanlıkları sınıfta oluşturmak önemlidir.

Cihazlar gitmeyecek ve öğrencilere ne yaptıklarında başarılı olabilmeleri için onları nasıl etkili bir şekilde yöneteceklerini öğretmeliyiz. Bilgisayarlar ve internet benim için bile çok rahatsız edici. Telefonumdaki uyarıları nasıl görmezden geleceğimi ya da e-postalarımı veya sosyal medyamı kontrol etmeyi öğrendim. Bu kendimi yetişkin olarak öğretmem gereken bir şeydi. Yapabileceğim en az şey, öğrencilerimin kötü alışkanlıklar yaratmadan önce bu becerileri geliştirmelerine yardımcı olmak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol