Matematik Dersinde Okuma ve Yazma

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bunu ne zaman kullanacağım?” Eğer bir matematik öğretmeni iseniz, bu çok aşina olduğunuz bir sorudur. Matematik müfredatı ortaokul ve lisede daha soyut hale geldikçe, öğrencilerin öğrendikleri materyalin ne zaman ve nerede uygulanacağını görmek zor.

Sadece malzemenin aşağıdaki matematik dersleri veya gelecekteki akademik kariyerleri için yararlı olacağını onlara söylemiyor - ve bunu yapmamalı. Bu, okuma ve yazma yoluyla keşfedilen “ matematiğin mantıksız etkinliği ” nin öğretmenlerin kolları arasında olduğu zamandır.

Okuma ve yazma, matematik sınıfındaki potansiyelleri için kullanılması gereken karmaşık, temel, bütünleştirici öğrenme becerileridir. Okuma, matematiğe benzer iki bölümlü bir süreçtir, çünkü önce kodlanmış bilgilerin okuyucuya aktarılmasını ve sonra bu bilginin kavranmasını gerektirir. Ve yazma, öğrenmenin en güçlü modlarından biridir çünkü beynin her iki yarıküresini de devreye sokar - bir taraf fikirler üretir, diğeri onları yapılandırır.

Etkili yazım, öğrencinin düşüncelerini açıklığa kavuşturur ve düzenler. Yazının yavaş temposu, öğrencinin öğrenmesine yardımcı olur çünkü onların düşüncelerini açıklamadan önce doğru olduklarından emin olmalarını sağlar. Çalışmalar , yazımın özellikle matematik dersi için değerli olduğunu göstermiştir . Örneğin, bir öğrencinin yazıdaki kavramları açıklama yeteneğinin, bunları anlama ve uygulama yeteneği ile ilişkili olduğu görülmektedir.

Ve elbette yazılı açıklamalar da, öğretmenin öğrencinin düşüncesini, tek başına hesaplamalı adımların sağlayamayacağı şekilde anlamasını ve değerlendirmesini sağlar.


MATEMATİK DERSİNDE YAZMA
Her ne kadar yazma, ilkokul için (ve ortaokul için daha az sıklıkta) sorulsa da, matematik dersi bir süredir hazır bulunsa da, genellikle matematik ve matematik dersi ile ilgili tutum ve eğilimlere, beğenilere ve hoşnutsuzluklara, düşüncelere, kaygılara ve duygulara odaklanırlar. Bunlar arasında dergiler, matematik özgeçmişleri, öğretmene mektuplar ve serbest çalışma etkinlikleri bulunur. Öğrencilerin çalıştığı bir kavram ya da süreç hakkında yazmayı ya da çaba, hedefler, beklentiler, çalışma alışkanlıkları, vb. Gibi üstbilişsel becerilere odaklanmayı içerir.

Bu komutlar lise öğrencileri için uyarlanabilir, ancak matematiğin hayatın her alanına nasıl gömüldüğünü göstermek için okuma ve yazma işlemlerini daha yararlı buldum. Okuma ve yazma, etrafımızdaki dünyayı niceliksel bir anlayış geliştirmede özellikle etkilidir, çünkü öğrencileri günlük deneyimler üzerinde düşünmeye yönlendirmek için kullanılabilirler. Etkili bulduğum bir ödev, öğrencilerin gerçek hayattaki çeşitli matematik uygulamaları hakkında makalelerden oluşan bir alıntı dergi oluşturmasını sağlamaktır.

Matematik Uygulamaları
Lise öğrencileri tarafından üretilen gerçek dünyada matematik hakkında bir dergi.
Dergi — burada bir sorun ekledim - yayınlanmış makalelerin özetlerinden oluşuyor, bu yüzden öğrencilerin başlaması için, gerçek dünyanın farklı yönlerinde matematikin mevcut olma olasılıklarını vurgulayan güncel bir makale listesi tutuyorum. Bir futbol takımının belirli bir Dünya Kupası grubunda, Jackson Pollock'un resimlerinde, kara deliklerde, sosyal medyanın adaletsizliğinde, görünmezlik pelerinlerinde ve daha fazlasında, gerceklestirmek için sona ermesi.

Ben gibi gazeteler, dergiler ve dergiler çeşitli makaleler, seçmek Washington Post , New York Times (özellikle Kapanış bölümü), Ekonomist , New Scientist , Scientific American , ve Atlantik yanı bloglardan olarak, web siteleri, podcast'ler, videolar ve diğer çevrimiçi kaynaklar. Matematikçi Francis Su'nın küratörlüğünü yaptığı uygulama MathFeed ( Apple App Store'da ücretsiz olarak indirilebilir ) benim en değerli ve güvenilir kaynağım - medyadaki matematiğe dair en önemli haberleri ve görüşleri tek bir yerde bulmamı sağlıyor.

İlgi duyduğum bir makaleyi seçtikten sonra (sağladığım listeden veya seçtikleri diğer kaynaklardan), öğrenciler dikkatlice okuyor, özetliyor ve çevrimiçi dergiye gönderiyor. (Buldukları bir makaleyle çalışmak istiyorlarsa, önce bana sormak zorundalar, bu yüzden dergi içinde tekrarlar yapmayız.) Makale içeriğini düzgün bir şekilde anlamaları ve özetlerini iyice düzenlemeleri gerektiğini biliyorlar. okurlarının kavrayışlarına yardımcı olmak için bir görsel sağlayın ve onların kaynağını belirtin.

Derginin taslağına erişmelerini sağlarım ve makalelerini yüklemeleri ve ortaya çıkabilecek herhangi bir teknik sorunla ilgilenmeleri de gerekiyor.

Değerlendirme için, içerik anlayışına, iletişimin açıklığa, kurguya, eleştirel düşünceye, insiyatifçiliğe ve yaratıcılığa bakan basit bir değerlendirme listesi oluşturdum.

Bu benim en popüler projelerimden biri oldu - öğrenciler, sayısız matematiğin bazı uygulamalarını keşfetmekten çok şaşırdılar. Ayrıca makalelerini ilgi alanlarına göre seçebilmekten keyif alırlar ve son ürünün, derginin aile ve arkadaşlarla kolayca paylaşılabildiğini ve kendi e-portföylerinde saklandığını takdir ederler.

Bu, matematiğin hesaplama tarafına göre okumayı ve yazmayı seven öğrencileri cesaretlendiren ve matematiğin faydası ve etkinliğinin daha iyi anlaşılmasını ve daha iyi bir şekilde değerlendirilmesini sağlayan değerli bir etkinliktir.

Kaynak: https://www.edutopia.org/article/reading-and-writing-math-class

Alessandra Kral

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al