Özel Eğitim Haftalık Ders Çizelgesi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

ÇİZELGENİN UYGULANMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR
1. Türkçe, Matematik, Sosyal Hayat dersleri özel eğitim öğretmeni tarafından okutulur.
2. Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler ve Rehberlik dersleri not ile değerlendirilmez.
3. Rehberlik dersi, özel eğitim öğretmeni tarafından okutulur. Sosyal, Kültürel ve Sportif Faaliyetler dersi, Ek 1’de yer alan “Sosyal Etkinlikler Dersi Kapsamında Yer Alan Faaliyetler” arasından özel yetenek gerektiren faaliyetlerin seçilmesi durumunda branş öğretmenleri tarafından okutulur. İlgili faaliyetin eğiticiliğine dair geçerli belgesi olan diğer öğretmenler de bu dersi okutabilir. Ek 1’de yer alan “Sosyal Etkinlikler Dersi Kapsamında Yer Alan Faaliyetler” listesinde (*) işaretli faaliyetler özel yetenek gerektiren faaliyetlerdir. Özel yetenek gerektiren faaliyetlerin dışındaki diğer faaliyetler özel eğitim öğretmeni tarafından okutulabilir. Bu ders farklı özel yetenek alanlarının faaliyetlerinin her birine en az 1 ders saati verilecek şekilde bölünerek işlenebilir.
4. Eğitim öğretim yılı başında Öğretmenler Kurulu Ek 1’de yer alan “Sosyal Etkinlikler Dersi Kapsamında Yer Alan Faaliyetler” listesinden faaliyetleri seçer ve seçilen faaliyetlerin içeriğini oluşturur.
5. İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı dersinin 9. sınıflarda öğrencilerin meslek alanını tanıma, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik olarak uygulanabilmesi için ders 2 saatinin okulda bulunan alanlara eşit olarak dağıtılmasına dikkat edilmelidir.
6. Özel eğitim meslek okullarında tüm dersler öğrencilerin ihtiyaçları ve performanslarına göre “Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı” (BEP) hazırlanarak işlenir.
7. İşletmelerde mesleki eğitim, BEP Geliştirme Birimi tarafından planlanır. Bu planlama İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı ders saati ile not ile değerlendirilmeyecek olan Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler ders saatlerinin toplamı esas alınarak haftada üç gün işletmede, iki gün kayıtlı bulundukları sınıfta eğitimlerine devam edecekleri şekilde yapılır.
8. Okul yönetimince İş Eğitimi ve Meslek Ahlakı ile Sosyal, Kültürel ve Sportif Etkinlikler dersinin bütünlüğü bozulmadan haftada üç gün olacak şekilde ders programı oluşturulur

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol