2022-2023 Lise Rehberlik Çerçeve Planı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

 REHBERLİK PROGRAMI HAZIRLAMA ESASLARI  

Rehberlik Programı, MEB’e bağlı tüm resmi ve özel okul/kurumlarda öğrenci rehberlik ihtiyaç analizlerinden, paydaş öneri/görüşlerinden ve önceki eğitim-öğretim yılına ait çalışma verilerinden yararlanılarak REHBERLİK HİZMETLERİ SUNUM SİSTEMİ (Ek 1) doğrultusunda hazırlanır.

Rehberlik Hizmetleri Sunum Sistemi, okul/kurumlar tarafından verilen rehberlik hizmetlerinin standart çerçevesidir.   Sunum sisteminde rehberlik hizmetleri 3 kategoride ele alınır.

 Rehberlik programı, resmi okullarda e-Rehberlik modülü üzerinden hazırlanırken özel okullar, bilim ve sanat merkezleri, mesleki eğitim merkezleri ve halk eğitim merkezlerinde  www.orgm.meb.gov.tr adresinde, Rehberlik Hizmetleri sekmesinde yer alan EK-1 Rehberlik Hizmetleri Sunum Sistemi’nden yararlanılarak hazırlanır.

Program formatı için EK- 3 Rehberlik Programı kullanılır. Hazırlanan program RAM’a resmi yazıyla gönderilir.  

Programda o yıl için belirlenen genel hedef, yerel hedef ve özel hedeflere yönelik çalışmalara yer vermek esastır. Tüm hedeflerin öğrenci, öğretmen ve veli gruplarından her biriyle çalışılması önerilmektedir.
Genel hedef, yerel hedef ve özel hedefler Bakanlık tarafından yayınlanan hedef listesinden (Ek 2) belirlenir. 
Rehberlik programı verilen hizmetlerin temelinde yer alır, hizmetlerin etkililiğini artırır ve kanıta dayalı hizmet sunmayı sağlar. Bu nedenle hazırlanan rehberlik programının gerçekçi ve uygulanabilir olması gerekmektedir.

Rehberlik hizmetleri programı hazırlarken REHBERLİK HİZMETLERİ SUNUM SİSTEMİ'nde (Ek-1) yer alan  “grup çalışmaları” bölümünden yararlanılır. ""Bireysel çalışmalar"" bölümü yıllık rehberlik programı hazırlanırken kullanılmamaktadır. Bireysel çalışmalar, haftalık program (Ek-5) hazırlarken (öğrenci, veli randevuları gibi) kullanılır.

Öğrencilerle yapılacak çalışmalar Önleyici ve Gelişimsel Hizmetler ve İyileştirici Hizmetler bölümünde yer almaktadır.

Veli ve öğretmen grubuna yönelik yapılacak  çalışmalar Destek Hizmetler bölümünde yer almaktadır.                                                                                                              

  EK 3 REHBERLİK PROGRAMI BÖLÜMLERİ  YAPILACAK ÇALIŞMA:

 REHBERLİK HİZMETLERİ SUNUM SİSTEMİ'nde yer alan  ""Grup Çalışmaları"" bölümünden seçilen çalışmalar yazılır.

 TARİH: Gün veya tarih aralığı belirtilebilir.

 HEDEF TÜRÜ:  Yapılacak çalışmanın hangi hedef (genel, özel ya da yerel) türüne yönelik olduğunu gösteren bölümdür.

Bu bölümde çalışmanın ait olduğu hedef belirtilir (Genel Hedef 1, Özel Hedef 2 gibi). Yapılacak çalışma o eğitim-öğretim yılı için belirlenen hiçbir hedefe yönelik değilse bu bölüm boş bırakılır.                                                                              

  AÇIKLAMA: Yapılacak çalışmanın hangi faaliyet türü ile gerçekleştirileceği (ziyaret, seminer, pano çalışması vb.),  çalışmanın özel ismi (Başarının Yolu etkinliği, hepimiz el ele projesi vb.), hedef kitle (öğrenci, öğretmen vb.) veya çalışmaya ilişkin hatırlatıcı notlar almak için kullanılan bölümdür.                                                                                                         SINIF/ŞUBE: Yapılacak çalışmanın hangi sınıf ya da sınıflara yönelik olduğunu gösteren bölümdür. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol