YERLİ UÇAK, YERLİ ve MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLER İLE, 1952'DE UÇTU GİTTİ!!

YERLİ UÇAK, YERLİ ve MİLLİ OLMAYAN SİYASETÇİLER İLE, 1952'DE UÇTU GİTTİ...!!!

Nuri Demirağ, 1936 yılında, millk bir uçak fabrikası kurdu.

Tek ve çift motorlu uçaklar üretti. 290 pilot yetiştirdi !

ABD o dönem büyük baskılar sonucu THY'nin Demirağ'a verilen tüm siparişleri durdurdu ! Bununla da kalmadı. Demirağ'ın yurt dışına uçak satmasını yasakladı !

Böylece uçak Fabrikası kapandı !

Yeşilköy'deki pilot yetiştirme okulu(Gök Okulu) ve test pistleri(Şimdiki Atatürk Havalimanı) Devlet tarafından istimlak edildi.

Aynı şekilde Cumhuriyet’in ilanından 5 yıl sonra Etmesgut'ta uçak fabrikası kurup(1928) kendi savaşan şahinlerini üreten, hatta 1952’ye kadar, Avrupa ülkelerine 300'den fazla uçak satan Türkiye bir anda, Marshall Yardımı ile, Uçak Sanayisinden vazgeçiyor !

Marshall Yardımı ile 95 Milyon dolarlık yardım alan Türkiye, her yıl, bakım ve onarım giderleri için 400 Milyon dolar ödüyor ABD'ye !!!

İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra elinde çok miktarda uçak ve silah kalan ABD, bunları Marshall Planı çerçevesinde “yardım” diye bir çok ülkeye dağıtıyor.

O yıllarda Avrupa’ya uçak satan Türkiye’ye de diyor ki, “bu çok masraflı iş, ne kadar uçak istiyorsan ben sana yedek parçasıyla beraber bedava vereyim.”

Yardım ya(!) Türkiye de kabul ediyor ve kendi ürettiği uçakları envanterden çıkarıp ABD teknolojisine göbekten bağlanıyor. Ve...1 dolar yardım alan Türkiye 4 Dolar olarak ödüyor !

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13