Velilerden MEB Müsteşarı Tekin'e "Yaktın Bizi" Mektubu!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Velilerin isyanı dinmiyor. 2 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı (LGS)'de yaşanan sayısal soruların zorluğu ve sınavdan çıkan her öğrencinin gözyaşı dökerek sınavdan çıkmasına içi yanan bir veli MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'e mektup yazarak seslenmiş. Velilerden MEB Müsteşarı Tekin'e "Yaktın Bizi" 

"Sayın Tekin,

Aralık ayından beri MEBe defalarca yazdık. Örnek sorular gibi bir sayısal bölüm için süre yetersiz, emekler zayi olmasın diye. Verdikleri cevaplar 'zorluk düzeyinin 8.sınıflara uygun ve sürenin yeterli olacağı' şeklinde idi. Dün LGSde Sözelde kolay sorularla Sayısalda çok zor sorularla MEB görülmemiş bir emek gaspına yol açtı. Her ikisi de bileni bilmeyeni eşitledi. Sayısalda pek çok başarılı çocuk bildiği halde soruyu okuma fırsatı dahi bulamadı. Sayısalı 15 dakika uzatmak bu tabloyu çok daha adilleştirirdi.

Başta size olmak üzere tüm MEB yetkililerine sesleniyorum:"Sözel bölümde sanal mutluluk yaratıp sayısal sonunda perişan ettiğiniz çocukların okullardan ağlayarak çıkışına şahit olabilseydiniz keşke?" O an hepsini sarıp hepiniz şampiyonsunuz diye haykırmak geldi içimden. Bu yıl yaşatılanlara sebep olunan kaosa dayanmak bile pek çok yetişkinin tahayyül edemeyeceği kadar zordu çünkü. Acaba geçen yılın 17000 1si bu sorular karşısında ne yapardı? Öğretmenlerin pek çoğunun bile verilen sürede soruları yanıtlamaları mümkün değilken 14 yaşında çocukları bu cendereye sokmak neden? Sadece birkaç ay geç doğdular diye mi bu yaşanılanlar? O zaman 2004'te doğurduğum için en büyük suçlu benim. İlk sınava 2 aya kala sınavı iptal edip hedef şaşırttıldı. Bir yıl boyunca büyük emekler döken çocuklar gözyaşlarına boğuldular. Bir lise yerleştirme sınavı nasıl bu kadar can yakabilir, başka bir örneği yoktur. Hayatlarının ilk büyük sınavında bu çocukların mutlulukları özgüvenleri onarılmaz biçimde kırıldı. Adil ve orantılı zorlukta bir sınav yapmak bu kadar mı zordu? Bizim gibi tek gayesi vatanına milletine hayırlı, çalışkan bireyler yetiştirmek olan ailelerin yaşam sevinci alındı koca bir yıl. Çocuklarımızla birer kobaymışçasına oynayan MEB yetkililerine söyleyecek söz bulamıyorum. Sonucu ne olursa olsun, istedikleri liselere yerleşseler dahi, evlatlarımı bu eğitim sistemine kobay ettiğim için kendimi de tüm sorumlularını da ömür boyu affetmeyeceğim.

Siz her ne kadar adrese dayalı sistemi övseniz de pek çok çocuk yıllardır hedefledikleri lise için emek verdi. Bu hedeften dön, eve en yakın okula git demek olur muydu ki Müsteşarım :(

İçi Yanan bir Anne

Eğitim Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Hakan Baştürk 5 yıl önce

Kavaktan mobilya olmaz olsada çürük olur iyi olmaz, Ahh liyakat ah.

Avatar
Nurcan uslu 5 yıl önce

Kaleminize sağlık içimizden geçen herşeyi tek seferde soylemissiniz Allah razı olsun

Avatar
Okan 5 yıl önce

İstanbul Özel Merkez Kayaşehir Açı özel öğretim kursunun teog öğrencisi var. Öğretmenlerin bazılarının lisansı iptal olmuş, bazısı öğretmen bile değil, Mühendislik okuyan öğrenciler öğretmenlik yapıyor. Başakşehir ilçe milli eğitimin bu durumdan haberi var. İki yıldır ruhsatsız kursu korumaktalar. Şikayetlerin hepsini geçiştirip kaçak ve usülsüz kurs kollamaktadır. Kanunlar adamına göre uygu***maktadır. Başakşehir İlçe milli eğitimdeki devlet memurları görevi kötüye kul***maktadır.