Uluslar Arası Çapta Eğitim Faaliyetleri Yürüten Öğretmen, 1 Milyon Dolar Kazandı

Uluslar Arası Çapta Eğitim Faaliyetleri Yürüten Öğretmen, 1 Milyon Dolar Kazandı. Uluslar arası çapta faaliyetler yürütüp bu yolda büyük başarılar elde eden Kenya'lı öğretmen tam 1 milyon dolar ödül kazandı

Kenya'nın Nakuru kırsalındaki yoksul bir köyde çocuklara fen dersi veren Peter Tabichi, 1 milyon dolar değerindeki '2019 Küresel Öğretmen Ödülü'nü kazandı. Aynı zamanda bir Fransisken rahibi olan Tabichi, kendi maaşıyla kitap ya da üniforma alacak parası olmayan öğrencilerine destek oluyor.

Çocukların eğitimde devamlılığı için çalışan öğretmen, aileleri de kız çocuklarını erken yaşta evlendirmemeleri için ikna etmeyi amaçlıyor. 36 yaşındaki öğretmen, "Bu çocukların tek sorunları para da değil. Çoğu ya öksüz ya da yetim" diyor. Tabichi sözlerine şöyle devam ediyor: "Afrika artık genç bilim insanları, mühendisler, bir gün dünyanın dört bir yanında adını duyuracak girişimciler yaratacak. Kız çocuklar da bu hikayenin en önemli kahramanı olacak."

Varkey Foundation'ın düzenlediği ödüller için 179 ülkede 10 bin kişi aday gösterildi. Ödülün amacı öğretmenlik mesleğinin itibarını yükseltmek.

Kaynak: BBC Türkçe

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol