SORGULAYAN BEYİNLERDEN KİMLER RAHATSIZ OLUR?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Toplumumuzda, bazı kişi ve kesimlerin sorgulayan insan tipinden son derece rahatsız olduklarını gözlemliyorum.  Oysa düşünme ve anlama gayreti insanı insan yapan yegane özelliktir. İnsanlar bunun sayesinde öğrenir ve gerçek bilgiye ulaşırlar. 
İnsanların düşünmesinden anlamasından sorgulamasından kimler rahatsız olur ki demeyin!
-Gerçeklerin ortaya çıkmamasını isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler araştırır, irdeler ve gerçekleri bulur.
Yalancılar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler sözler arasındaki çelişkiyi kolay yakalar.
Olduğundan farklı görünenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler kişinin özü ile yaptıkları arasındaki tutarsızlığı çabuk görür.
Hile yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler kolay aldatılamaz.
Dolandırıcılar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler herkese kanmaz.
Gizli saklı iş yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler işlerin perde arakasını, gizli kalan yanlarını çabuk anlar.
Biat eden taba isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler düşünür, inanır, destekler ama kimseye biat etmezler.
Başkalarını kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmek isteyenler rahatsız olurlar. Çünkü sorguyalan beyinler yönlendirmeyle değil kendi kanaatlerine göre hareket ederler.
İnsanların verilene razı olmasını isteyenler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler  kendilerine layık görüleni değil hak ettiklerini almak için çaba sarf ederler.
Hukuksuzluk yapanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler yapılan haksızlığı hukuksuzluğu çabuk anlarlar.
Vaatlerle başkalarını kandıranlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler vaatlerin tutulup tutulmadığının takibini yaparlar.
Plansız programsız çalışan yöneticiler rahatsız olur. Çünkü sorgulayan beyinler çalışmaların sürekliliğini, tutarlılığını, etkililiğini takip ederler.
İşini hakkıyla yapmayanlar rahatsız olur. Çünkü sorgulayan bireyler görev ve sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğini değerlendirebilirler.
Siz ister çalışan olun ister yönetici, isterse siyasetçi;
Şayet dürüst ve adil biriyseniz, işinizi hakkıyla yapıyor, çıkar için eğilip bükülmüyor, kimseyi aldatmıyor, gizli saklı işler çevirmiyor, tutamayacağınız sözler vermiyor, haklıya kol kanat geriyor, doğru olanın yanında duruyorsanız sorgulayan beyinler sizin için bir tehlike değil tam tersine bir avantajdır. Çünkü sorgulayan belinler yaptığınız çalışmaları doğru anlayacak ve hak ettiği gerçek değeri verecektir. 
Ne sorgulayan beyinlerden ne de sorgulanmadan korkmayın!
 Doğan Ceylan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol