Sevda Öğretmenden Alkışlanacak Hareket: 10 Yıllık Birikimiyle Kenya'da Su Kuyusu Açtırıp Şehitlerimizin İsimlerini Verdi


Sevda öğretmen insnalık dersi verdi. Kenya'da yaşayan halka 10 yıldır biriktirdiği gelirle su kuyusu açtırıp ismine İdlib şehitlerinin adını verdi
'10 yıllık birikimimle su kuyusu açmaya karar verdim'
Kuyuya İdlip şehitlerinin adını veren Sevda öğretmen, şu şekilde açıklamada bulundu:

"Herkesin gönlünde bir Afrika yatar. Yıllardır gidebilmek için hayalini kurduğum Afrika'ya sadece seyahat için gidemezdim. Her yıl öğretmenlik mesleğimden gelen ek gelirlerimden 10 yıllık birikimimle su kuyusu açmaya karar verdim. Yaklaşık 6 ay kadar önce başladım araştırmaya. Kenya'nın Mombasa şehrine bağlı Malindi'ye iki saat zorlu yolla ulaşılan Mugumoni okuluna, su kuyusu açmaya karar verdik."
'Su kuyusu açarken evrensel bir mesajı da vermek istedim'
Deliormanlı, Dünya Su Günü'nde açılışı yapılan su kuyusunun hikayesini şöyle anlattı:

"Okuldaki 830 öğrencinin görevi, her gün okula gelirken ihtiyaçları olan suyu bidonlarıyla, evlerine yakın olan kuyudan 3-4 saatlik yol mesafesinde yanlarında getirmekti. Bu sadece Mugumoni ilkokuluna özgü bir şey değil aslında, Afrika'daki binlerce okul ve yerel halk aynı sorunla yüz yüze. Sade bir vatandaşım, gelirimle ömrümde ancak bir, belki iki tane kuyu açabilirim. Burada su kuyusu açarken evrensel bir mesajı da vermek istedim. Dünya Su Günü bu yüzden seçilmiş bir tarihti. Su kaynaklarının dikkatli kullanılması, tasarrufu ve korunması, bizler ve gelecek nesiller için büyük önem arz ediyor."
'Karantina sürecine uydum'
Sevda öğretmen, yerli halkın kendisine çok teşekkür ettiğini belirtip, şöyle konuştu:

"Onların bana teşekkür için hazırladıkları dans gösterileri, çekimser bakışları ve beni sevgiyle kabul edişleri hala aklımda. Ülkeme döndükten sonra 14 gün boyunca karantina sürecine uydum."

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol