Rus üniversiteleri Türkiye'den potansiyel öğrenciler için sunumlarını gerçekleştirdi.

22-23 Ekim 2020 tarihlerinde Ankara (Türkiye), önde gelen Rus üniversitelerinin "Rusya'da okuyacağım!" başlıklı, eğitim sergisi formatında gerçekleştirilen uluslararası eğitim etkinliğine ev sahipliği yaptı. Büyük organizasyonlu etkinlik, Ankara'daki Rus Kültür ve Bilgi Merkezinin ve Türkiye Cumhuriyeti Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinin aktif desteğiyle gerçekleştirildi..
Rossotrudnıchestvo’nun Türkiye Temsilciliği Başkan Yardımcısı Roman Penkin konuşmasında, son 5 yıl içerisinde Türkiye’deki Rusça eğitimi üzerindeki ilginin arttığına dikkatleri çekti:
- Öğrenciler, Rusya'da eğitim almış, yüksek maaşlı mesleklere sahip olmuş arkadaşlarının büyük şirketlerde kolayca bulduklarını görüyor ve bu dilde dile yayılıyor: Gençler kaliteli eğitim verildiğine şahit oluyor, ilginç programlar görüyor, eğitim almak ve ülkeyle tanışmak için gidiyor.
Modern eğitimin en ilgili alanlarını- mühendislik, teknoloji ve teknik bilimler, matematik ve doğa bilimleri, beşeri bilimler, Rusya'da teknik eğitim tarihi - sunan önde gelen Rus üniversiteleri, uzmanlıklarını Türk dinleyicisine sundu. Ana katılımcılar- MSTU "STANKIN", Moskova Finans ve Endüstri Üniversitesi "Sinerji", Rusya A.İ. Herzen Devlet Pedagoji Üniversitesi, Ulusal Araştırma Üniversitesi "Yüksek Ekonomi Enstitüsü/Okulu"(VShE), V.İ. Lenin Ivanovo Enerji Üniversitesi (IGEU), St. Petersburg Madencilik Üniversitesi, Tomsk Ulusal Araştırma Üniversitesi, vb.
Programın iş kısmının bir parçası olarak, konuşmacılar Rus eğitiminin olanakları hakkında bilgi verdi ve kişisel konsültasyonlar, VR formatında laboratuvar çalışmaları, seminerler ve etkileşimli ustalık sınıfları gerçekleştirdiler.
Moskova Finansal Endüstri Üniversitesi "Sinerji" Uluslararası İşletme Bölümü Müdürü Anastasia Shanshina, organizasyonunu ve etkinliğin izleyicilerini çok takdir etti.
- Öğrencilerin ve velilerin büyük ilgisiyle karşılaştık, bu tabii ki çok sevindirici, asıl değerli olan ise, Rus dili ve edebiyatı eğitimini alan öğrencilerin olmasıdır. Rus diline, Rus kültürüne, Rusya'ya ilgi duyan, hedef kitlenin sergiye katılmasını sağladıkları için organizatörlere çok teşekkür etmek istiyorum, dedi.
Sergi, Türk okul çocukları, lise mezunları, üniversite öğrencileri ve velileri tarafından büyük ilgi gördü.
En çok tartışılan konular şunlardı: kotalara, burslu ve paralı eğitim çerçevesinde sunulan eğitim programların karşılaştırılması, Rusya'da eğitime ilişkin kurallar ve prosedürler, öğrenme sürecinde kullanılan teknolojiler, Rus üniversitelerinde eğitim gören öğrencilerin avantajları, eğitim yönleri ve biçimleri, eğitim sisteminin yapısı, kabul kriterleri , ülkeye giriş ve yaşam koşulları, yaşam maliyeti, yasal giriş ve kalış için gerekli belgeler, boş zamanlarında çalışma fırsatı ve çok daha fazlası dahil olmak üzere Rusya'da yaşam ve geçinme olanakları.
- Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü kıdemli öğretim üyesi Zülfiya Şahin: "Bu tür organizasyonlar son derece önemlidir, çünkü Rus eğitiminin göründüğünden çok daha yakın olduğunu gösteriyor", diye ifade etti . -"Bu tür toplantılar, herhangi bir resmi anlaşmadan çok daha fazlasını ifade etmektedir, çok daha yakın ve daha kişisel temasların kurulmasına yardımcı olur", diye ekledi.
Eğitim sergisine iki günde üç yüzden fazla kişi katıldı.
Bilgi Notu
"Rusya'da okuyacağım!" Projesi Rusya Federasyonu Hükümeti tarafından onaylanan "Eğitimin Geliştirilmesi" Devlet Programı çerçevesinde Bağımsız Devletler Topluluğu Federal Ajansı, yurtdışında yaşayan yurttaşlar ve uluslararası insani yardım iş birliği (Rossotrudnichestvo) inisiyatifi ve desteği ile gerçekleştirilmiştir. Etkinliğin amacı, Rus mesleki eğitimini yaygınlaştırmak ve yurttaşları ve yabancı vatandaşları Rusya'da okumaları için çekmektir.
Bugün dünyanın 170 ülkesinden 298.000 öğrenci Rus üniversitelerinde eğitim görmekte, Kaliningrad'dan Vladivostok'a kadar uzanan ülkenin 82 bölgesindeki 766 üniversitede yabancı başvuru sahiplerine 205 eğitim alanı açılmıştır. Rus üniversitelerinden alınan diplomalar çoğu Avrupa ülkesinde tanınmakta ve bu nedenle Rus eğitimine olan talep sürekli artış göstermektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol