ÖZEL OKUL ÖĞRETMENLERİ NE İSTİYOR?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Basına ve medyaya yansıyan haberlerde görülüyor ki Özel Okullarda çalışan öğretmenlerimiz taban maaş belirlenmesi taleplerini duyurmak isterken ne yazık ki üzücü engeller ve durumlarla karşı karşıya kaldılar.

Özel Okullarda emek sömürüsüne maruz kalan öğretmenlerimizin, sorunlarını duyurmak isterken engellenmesi, biber gazı ile karşılık görmesi ve gözaltı olayı çok üzücü ve düşündürücü! Dileriz bir daha yaşanmaz.

 Öte yandan eğitim sendikalarının da özel okullarda çalışan meslektaşlarımızın bu durumana kayıtsız kalması da ayrı bir durum değerlendirmesi gerektiriyor.

Ayrıca, MEB'in öğretmen istihdam yöntemlerinin, özel okullara etkisi de değerlendirilmesi gereken bir başka konu.

Ücretli öğretmenlik  uygulaması; düşük ücret ve yarı zamanlı sosyal güvenlik primi ödemesi ile  özel okullar için rol-model olmaktadır.

Özel okullarda çalışan öğretmenler; MEB'de çalışan ücretli öğretmenlerin gelirleri ve eksik yatan sosyal güvenlik  prim süresi ile, özel okulların şartları arasında sıkışarak çaresizlikten kendilerine sunulan şartlara razı bırakılmaktadır. 

 Evet, öğretmen; ya tamamen işsiz kalacak ya da düşük ücret ve ağır mesai koşullarına  rağmen çalışacak, üstelik hiç bir iş gevencesi olmadan tamamen iş verenin  şartlarını kabul eden sözleşmeyi imzasını atacak...

İşte tam da bu yüzden  özel okul çalışanı öğretmenlerimiz; taban maaş belirlenmesini, çalışma saatlerinin, izinlerinin, sosyal güvenlik primlerinin ve iş güvencelerinin güvence altına alınmasını istiyorlar. 

Kaderlerinin iş verenin  vicdanına bırakılmamasını insanca yaşayabilecekleri bir maaş  ve uygun çalışma koşulları oluşturulmasını ve bunların da kanunla güvence altına alınmasını talep ediyorlar.

Özel okul öğretmenleri sadece emeklerinin karşılığını istiyorlar, o kadar!

Tüm otoritelerin kabul ettiği  bir gerçek vardır, öğretmenler ne kadar huzurluysa eğitim de o kadar sorunsuz ilerler. Bu bağlamda öğretmenlerin sorunlarını çözmek aslında eğitime dair sorunları da çözme  anlamı taşır.

Sonuç olarak; ülkemizde var olan öğretmen ihtiyacını gidermek için ücretli öğretmen modelinden vazgeçip, ihtiyaç sayısı kadar öğretmen ataması yapılmalıdır. 

Kpss panlarıyla hazırda bekleyen öğretmenlerimiz okullarla buluşturulmalıdır.

Özel okullarda çalışan öğretmenlerimizin özlük-mali ve sosyal hakları güvence altına alınmalı, işverenin keyfiyetine bırakılmamalıdır.

Ve; öğretmen sendikaları  öğretmenlik mesleğini tüm boyutlarıyla sahiplenmelidir. Sendikalar;  özlük ve itibar söz konusu ise özel-devlet, atanmış-atanmamaış  ayrımı yapmaksızın öğretmenlerden taraf tavrını göstermelidir. 

Biz öğretmenler de mesleğimizin hakları ve itibarı söz konusu olduğunda birbirimizi ötekileştirmeden, demokratik kurallar çerçevesinde ortak tutum içinde olmalıyız.

Kadriye Demirel
Eğitimci  Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı