Osmanlının son yılları ve Genç Türkiye Cumhuriyeti Farkı.

 1908 senesinde Manastır şehrindeki Rus konsolos nöbet tutan bir Osmanlı neferi ile tartıştı.Nefer Sivaslı Halim şımarık konsolosun kendisine küfredip tokat atmasını hazmedemedi ve tüfeğini çekip Rus konsolosu vurarak öldürdü. Rusya bu duruma büyük tepki göstererek Nefer Halimin ya idam edilmesini ya da Rusyaya teslim edilmesini istedi baskı amaçlı olarak da İstanbula bir savaş gemisi gönderdi. Durum.pek iç açıcı değildi. Sultan Abdülhamit çaresiz kalmıştı göstermelik bir mahkeme sonrası Sivaslı Halimin idam edildi.
 Belçikalı Edward Jorris 1904 yılında Sultan Abdülhamite suikast düzenledi 20 kadar Osmanlı vatandaşının öldüğü olaydan Abdülhamit kıl payı yara almadan kurtuldu canlı olarak ele geçen Edward Joris tutuklandı fakat Belçika Kapitülasyon anlaşmalarına dayanarak bir Avrupa vatandaşının Osmanlı devletinde yargılanamayacağını iddia etti. Avrupa devletleri de siyasi baskılara başlayınca ağırlaşan baskılara dayanamayan Abdülhamit E.Jorrisi Belçikaya iade etti. Edward Jorris Belçikada af edilip serbest kaldı.
Ermeni çeteci Karekin Pastırmacıyan 1896 da Osmanlı Bankasını bastı..Baskında birçok koruma zabiti öldü. Karakin Pastırmacıyan İngilizlerin yardimı ile Yunanistana kaçtı..İngilizler sultan Abdülhamitten bu olayı örtbas etmesini istediler. K.Pastırmacıyan affedildiği gibi İstanbula dönerek Osmanlı Meclisinde Vekil olmasına bile müsaade edildi.
Boğazlıyan Kaymakamı Mustafa bey Yozgat civarındaki isyancı Ermeni çetelerin saldırılarına karşı büyük mücadele vermiş daha sonrasında isyanı destekleyen Ermenilerin bölgeden göç ettirilmesini sağlamıştı. Bu olayı unutmayan Ermeniler 1919 da mütareke sonrası İngilizlere başvurarak Kemal Beyin yargılanmasını istediler Durumu Vahdettine ileten İngiliz hükümeti Kemal beyin idam edimesini istediler Tutuklanan Kemal bey yine göstermelik bir mahkeme sonrası idam edildi..
Bu liste böyle uzar gider..Liste Osmanlının son yüzyıl içinde ne kadar acizlik içinde olduğunu gösteren ibretlik örneklerdir..
Hasta adam can çekişirken yüzyıllık kahrını millet çekmiştir..
 1936 senesinde Stalin genç Turkiye Cumhuriyetine bir mesaj gönderir ve Rusyanın Kars Ardahan üzerinde özel hakları olduğunu iddia eder mesaja çok sinirlenen Atatürk derhal askeri kıyafetlerini giyerek Rus büyük elçiliğine gider. Elçilikte bir balo verilmektedir Büyükelçiye Stalinle bir görüşme istediğini bizzat iletir büyükelçi Staline telgraf çeker cevap olarak Stalin mesajın yanlış anlaşıldığını Kars ve Ardahanın Türkiye toprağı olduğunu kabul ettiklerini iletir..kriz bastırılmıştır..
Atatürklü Genç Türkiye Cumhuriyeti son 300 yılda yerlebir olan Türk itibarını yeniden milletine iade etmiştir..
Derleme Murad Arslan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13