Minik Alperen'in Ablası, Başka Çocuklar Ölmesin Diye Yaptığı "Sürücüyü Uyaran Sistem" Projesi Tubitakta 1. Oldu

Serviste Unutulup Havasızlıktan Ölen Alperen'in Ablası Başka Çocuklar Ölmesin Diye Yaptığı "Sürücüyü Uyaran Sistem" Projesi Tubitakta 1. Oldu

Türkiye genelinde 11 bin 352 projenin katıldığı yarışmaya İzmir’den 635 proje yer aldı. Fizik dalında birincilik ödülünün sahibi olan Yaren Sakin adı açıklanınca gözyaşları içinde sahneye geldi. Baba Serkan Sakin ise kızıyla gurur duyduğunu söylerken, “Bu projeyi destekleyenler koca yürekli insanlar. Önemli olan burada derece değil. Bütün yavrularımız bir şeyler için çabaladı. Gönüllerde birinci onlar. Hepsinin emeğine sağlık. Yaren bu zamana kadar kardeşi için çalıştı. Dileğinin sonuna gelmesine ramak kaldı. İnşallah dört dörtlük olacak her şey” diye konuştu.

Sakin ailesi, 15 Ağustos’ta 3 yaşındaki çocukları Alperen Sakin’in okul servisinde havasızlıktan hayatını kaybetmesiyle büyük acı yaşamıştı. Ailenin diğer evladı Yaren Sakin, bu olaydan derinden etkilendi ve başka ailelerin de aynı acıyı yaşamaması için “servis içi güvenlik” ile alakalı araştırmalar yapmaya başladı.

yaren-sakin

Aile bireylerinin desteği ve öğretmenlerinin yönlendirmesiyle işe koyulan Yaren gün geçtikçe fikrini geliştirdi ve 2 aylık bir çalışmanın sonucunda projesini tamamladı. Şoför her kontağı kapattığında iki dakika içinde şoförü aracın en arkasında belirlenen bir butona basmak zorunda bırakacak sistemin detaylarını Yaren şöyle anlatıyor;

yaren-tubitak-yarisma

“Ağustos ayında kardeşim Alperen serviste unutulduğu için ben ve ailem çok büyük bir acı yaşadık. Ben başka ailelerin böyle bir acı yaşamaması ve başka çocukların da serviste unutulmaması için böyle bir proje başlattım. Serviste unutulma olayları servis şoförlerinden kaynaklanıyor, şoförler servisi kontrol etmeden kontağı kapatıp iniyorlar. Bu projemizde iç arka kısma bir buton yerleştireceğiz. Şoför her kontağı kapattığında bu butona 2 dakika içerisinde basmak zorunda kalacak. Şoför eğer ki basmazsa, unutursa 2 dakika içerisinde bu buton alarmı çalıştıracak, servis şoförünü uyaracak.


 yaren-sakin-tubitak-projesi


Şoför unuttuğunda butona basmadığı için buton uyarı yapacak. Şoför butona basmak için servise gelmek zorunda kalacak ve servisin içini kontrol edecek, çocuk da kurtulmuş olacak. Projenin sonunda bu sistemin okul servislerinde zorunlu olmasını istiyorum. Araştırmalar yaparken serviste unutulma olaylarının fazla olduğunu gördüm. Çok üzüldüğüm için böyle bir proje geliştirdim, bir daha da böyle bir şeyin olmamasını istiyorum.”


 yaren-sakin-alperen-sakin-tubitak-2


Bu harika fikri ve hayatın karşısına çıkardığı acılar karşısında yılmadan, dim dik ayakta durmayı kendisinden onlarca yaş büyük kişilere gösterdiği için Yaren’i gönülden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz!

Yazar Hakkında Son Yazıları
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol