Melisa'nın Manisa Salihli BİLSEM'den Silikon Vadisi'ne uzanan bir başarı hikâyesi..

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Melisa bir yaşına bile basmamıştı. Lego oyuncaklar vardı yanında. Baktım onlardan küp yapmış. Bozdum, bir kez daha aynısını yaptı. O zaman anladım bu kızda bir şeyler olduğunu. 3 yaşındaydı, bizim gazete okuduğumuzu görüp ben niye okuyamıyorum diye kızardı. Sonra bir şekilde kendiliğinden okumayı söktü. Erken konuşup erken yürütmüştü..." (Anne Ayşegül Tokmak) 
Melisa'nın Manisa Salihli BİLSEM'den Silikon Vadisi'ne uzanan bir başarı hikâyesi..
Hayatı maddi imkânsızlıklarla geçse de Salihli'den Silikon Vadisi'ne kadar tırmanmayı başarmış bir isim. Şimdi ise Silikon Vadisi'nde 4 milyar dolar değere ulaşan Scale isimli şirketin yöneticileri arasında. 
"Bütün Türk gençlerinin kendilerine güvenmelerini istiyorum." diyen genç ve başarılı bilgisayar mühendisi #melisatokmak, Salihli BİLSEM'i kazanınca projeler yapmaya başladı. Daha ortaokuldayken projesiyle #tubitak Türkiye birincisi oldu. Lisede de fizik projesiyle TÜBİTAK Türkiye birincisi oldu. Sonra da #helsinki'ye yarışmaya gönderildi ve orada da ödül aldı. Öğretmenleri ve ailesi onun en büyük desteği oldu. 
Ailesinden uzakta yatılı okulda kendi başına yaşam mücadelesi vermenin önemini anladı. Zordu ama Melisa bunu da başardı. 
Dil geliştirmek için #amerika'da yaz okuluna başvurdu. #stanford yaz okulu #melisa'yı burslu olarak kabul etti ama uçak biletlerini ödeyemedi.
Çok üzüldü ama yılmadı.
#stanforduniversity'i gördü, #robotics kampında uçaklar yaptı. Melisa, o an Stanford'u görünce karar verdi ki hayatta ne olursa olsun buraya üniversite için gelecekti. İngilizcesini geliştirdi. Uluslararası UWC okullarına başvurdu ve kabul alınca lisenin son 2 yılını Hindistan'da okudu. 
Melisa, #hindistan'da hayatta kendi başına dimdik durmayı öğrendi. Matematik, fizik ve tiyatroya kendini verdi. Okulların kabul günü geldi çattı. Melisa çok heyecanlıydı. Vee Stanford kazandığını gece saat 3'te öğrendi. Belki hayatının en heyecanlı anıydı.
Stanford'da hayatının en guzel 4 yılını geçirdi. Ortaokula kadar bilgisayarı olmayan Melisa, çok çalışarak Bilgisayar Mühendisliğini kazandı.
Anne ve babası zorluklarla kızlarının mezuniyet sevincini görmek için gittiler. Melisa bu anın en gururlu bir an olduğunu söylüyor. 
Okuldan sonra Facebook'ta Product Manager olarak işe başladı. Orda da cok çalıştı, hızla yükseldi.
Şuan da olduğu şirketin CEO'suyla tanıştı. O da Melisa'nın hikayesini çok sevdi ve Melisa'ya sağ eli (Chief of Staff) olarak iş teklif etti.
Melisa ve arkadaşları şirketi 3.5 katı büyüttüler. Silikon Vadisinin en önemli Machine Learning startuplarindan biri. Melisa hala burada ve şirketin bir kısmını yönetiyor.
"Daha fazla hayallerim var." diyen Melisa'nın bir sonraki adımı kendi şirketini kurmak..
Melisa'nın çalışmaya olan inancı olmasaydı; anne, baba, öğretmenleri destek vermeseydi belki buralarda olamayacaktı.
Anlayacağınız, buralara gelmemde çok fazla alın teri ve bana güvenen insanların yardımı var. Annem, babam, değerli ögretmenlerim, bana destek veren insanlar ve çalışmaya olan inancım olmasa olmazdı.
Melisa'yı inancı, azmi ve başarısı için tebrik ediyoruz.
İsteyince her şey başarılabilir. Yeter ki siz de isteyin ve bunun için de çok fazla alın teri dökün...

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al