İstanbul Üniversitesi İTÜ Rektörlüğü Yeni Bir Adım Atarak, Zamlı Yemekleri İptal Etti. Öğünler Eskisi Gibi Devam Edecek

Yemek zammını protesto eden öğrenciler emellerine ulaştı. İtü Rektörlüğü zammı geri aldı ve artık öğünler eskisi gibi olmaya devam edecek

Dün yaşanan Sibel Üril intiharıyla tüm sosyal medya ayaklandı ve yaşananlara büyük tepkiler geldi. İTÜ rektörlüğü yapılan zammı geri çekti.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü öğrenci eylemlerine neden olan yemek zammı, kahvaltıların kaldırılması ve indirimli öğün sayısının bire düşürülmesi kararının iptal edildiğini açıkladı.

Üniversite'nin internet sitesinde "Rektörlükten Önemli Açıklama" başlığıyla paylaşılan açıklamada "bütçe kısıtlığı nedeniyle" alınan kararın iptal edildiği belirtilerek "öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı alınmıştır" denildi.

İstanbul Üniversitesi'nin uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden biri olduğu hatırlatılan açıklamada, "2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir" diye devam etti.

Rektörlüğün, öğrencilerin taleplerini dinlediği ve yoğun talep karşısında harcama planını yeniden gözden geçirerek "diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağladığı" belirtildi.

İstanbul Üniversitesi'nde, kampüslerde 2 Ocak'tan itibaren yemekhanelerde kahvaltı verilmeyeceği ve indirimli yemeklerin artık tek öğünle sınırlandırılacağı yönündeki karar, öğrenci eylemlerine neden olmuştu.

BBC

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol