Hayal hanemiz!

Sen misin “Belki Alman vatandaşı olurum” diyen... Sosyal medyada bir linç kampanyası başlatıldı. Konuşanın 10-12 yaşında, öksüz veya yetim bir çocuk olduğuna bakılmaksızın en vahşi kelimelerle üzerine gidiliyor. “Darüşşafaka’ya yardım yapmayalım” diye kampanya açmayı öneren bile var!

Siz beğenin veya beğenmeyin... Size mantıklı gelsin veya gelmesin... Eğitimcilere göre önemli olan çocukların geleceğe ilişkin hayal kurabilmesidir. Bakınız eğitimci Selçuk Şirin hocamız ne diyor:

- Herhangi bir alanda zirveye çıkmak için önce başarı hayalimizin olması şart. Ancak büyük hayalleri olanlar, bu hayallere sıkı sıkıya bağlı olanlar zirveye çıkmak için gerekli motivasyona sahip olabiliyor...

Peki, kimler hayal kurabiliyor?

- Var olanla yetinmeyenler, var olanı eleştirenler... Var olana biat ederek, teslim olarak hayal kurulmaz. İtiraz etmeyi göze almadan ancak taklit edersiniz. Yapılan anketlere göre, Türkiye’de çocukların yarısı geleceğe ilişkin hayal kurmuyor veya kuramıyormuş... Esas sıkıntı işte burada... Çocuklarımız bırakın özgürce hayal kursunlar.

(Not: Yukarıda sözü geçen çocuğumuz meğerse annesini kalp krizi sonucu kaybetmiş. O yüzden dünyanın en iyi kalp cerrahi merkezlerinden Köln Üniversitesi’nde tıp tahsili yapmayı hedef seçmiş).

M.A

YAZININ DEVAMI 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol