Canlı Ders Yapan Öğretmen Ve Öğrencilere Uyarı

Bir seneye yakındır milyonlarca öğretmen ve öğrenci uzaktan online ders işlemekte. Uzaktan canlı ders işleyen öğrenciler ve öğretmenler günün nerdeyse yarısını ekran başında geçirmek durumunda kalıyorlar. Sürekli ekran karşısında oturan öğrenci ve öğretmenlerin sağlıkları ciddi anlamda tehlikede. Çok fazla ekran başında kalıp, kulaklık kullanan öğrenciler ve öğretmenlerin sağlıkları tehlikede. 

Koronavirüs salgını nedeniyle öğrenciler yaklaşık 9 aydır uzaktan eğitim görüyor. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Köder, kulaklık kullanımının arttığı online derslere katılan öğrenci ve öğretmenlere uyarılarda bulundu. Op. Dr. Köder, “Korona döneminde online derler yapılmaya başladı. Buna bağlı olarak öğrenci ve öğretmen arkadaşlarımız kulaklık kullanımını arttırdılar. Piyasada birçok farklı kulaklık var ama bir kulak, burun, boğaz hekimi olarak kulaklıkları iki gruba ayırabiliriz. Birincisi kulak kanalı dediğimiz kulağın içine oturan kulaklıklar, ikinci ise kulak üstü dediğimiz kulağın üst kısmına oturan kulaklıklardır. Öncelikle aldığımız kulaklığın kaliteli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Çünkü aldığımız kulaklık kaliteli bir kulaklık değilse alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Kulaklıklar içinde istenmeyen maddeler insan sağlığına zararlı olabilir. Bu ilk dikkat etmemiz gereken noktadır” dedi.
‘SESİN ŞİDDETİNE GÖRE KULAĞA TAKILMALI’
Kulaklığı kullanmadan önce ses ayarının kontrol edilmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. Köder, “İkincisi ise kulaklığı takmadan önce kulaklığı kulağımıza yaklaştırarak sesin şiddetine bakarak kulaklığı kulağımıza takmamız gerekir. Kulak içi dediğimiz kulak kanalına oturan kulaklıklar ergonomik olarak iyi değillerse ağrı yapma riski artar. Bu yüzden kulaklığımızı çok uzun süre kullanmamaya dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin ders alıyorsak ders aralarında kulaklığımız çıkarmamız gerekiyor. Bu sayede kulağımızı rahatlatabiliriz. Ayrıca ders haricinde sürekli kulaklık kullanmak, bunu alışkanlık haline getirmek kulaktaki normal fonksiyonları bozabilir ve kulakta kir oluşumun artmasına neden olabilir. Bu yüzden özellikle kulak içi kulaklıkları uzun süre kullanmayı tavsiye etmiyoruz. Kulak dışı kulaklıklar ise kulağımızın tam üstüne oturmaktadır. Bu kulaklıkların da dezavantajı vardır. Dışardan gelen sesleri engellemek için kulağa tam oturur basıya bağlı kulakta ağrı oluşturmaktadır. Ayrıca takarken aniden bırakmaya bağlı oluşacak basınçla travmalar oluşabilir. Takarken yavaşça takmakta fayda var ve yine diğer kulak içi kulaklıklar gibi bunları da uzun süreli kullanmamakta fayda var. Bunların da belli bir süre sonra ağrı yapma riski var” diye konuştu.

İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol