Bilim Kurulu Üyesinden Diğer Sınıfların ve Üniversitelerin Açılmasıyla İlgili Flaş Açıklama

Mart ayından beridir kapalı olan okullarımız, 21 Eylül tarihi itibariyle, anaokulları ve ilkokul 1. sınıflarıyla açıldı. 12 Ekim Pazartesi günü ise, 2,3,4, 8 ve 12. sınıflar ise yüz yüze eğitime başladı. Milyonlarca öğretmen, öğrenci ve veli ise yüz yüze eğitime başlamayan diğer sınıfların ve üniversitelerin ne zaman açılacağını merak ediyor. 
Bilim Kurulu Üyesi  Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yüz yüze eğitime başlamayan diğer sınıfların vaka artışlarında ciddi bir artma olmadığı takdirde, yüz yüze eğitime en kısa sürede başlayabileceklerini söyledi

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz'ın yüz yüze eğitime ilişkin yaptığı açıklamalrın detayları şu şekilde
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasının yeni vaka sayısında herhangi bir katkısının olup olmadığının Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca yakından izlendiğini, ona göre de yeni kararlar alındığını söyledi.

Doç. Dr. Kayıpmaz, “Ümit ediyorum ki vaka sayılarında ciddi bir artış yaşanmaz, okullarda da kontrollü bir şekilde eğitimi sürdürebiliriz ve öncelikle diğer sınıflar, ardından da üniversitelerin de açılması gündeme gelebilir. Ama burada hep kurallara bağlı olmayı okullarda da üniversitelerde de unutmamamız gerekiyor.” diye konuştu.

Doç. Dr. Kayıpmaz, Bilim Kurulu’nda okulların tamamının kademeli açılmasıyla ilgili birçok değişkenin değerlendirildiğini ifade ederek, “Bu birçok değişkenin durumuna göre de kararlar veriliyor. Her türlü alternatif her türlü istatistiksel durum ve değişiklik masaya yatırılarak kararlar veriliyor” dedi.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİMİN DEĞERİ TARTIŞILMAZ’

Doç. Dr. Kayıpmaz, vaka sayılarının düşmesiyle okulların tamamında kademeli eğitime de geçilebileceğinin gündeme gelebileceğini ifade ederek, “Bu karma eğitim modellerinin sürdürülebilir olması önemli ve yüz yüze eğitiminin de özellikle okul hayatının çocuklarımızın, gençlerimizin gelişimi ve akranlarıyla iletişimi açısında son derece büyük önemi var. Bundan dolayı da tedbirli bir biçimde, kontrollü biçimde seyrelterek ve kademelendirerek eğitim ve öğretim sisteminin devam ettirileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

(DHA)


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol