Bilim İnsanı Betül Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.

Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.

Astrobiyoloji alanında öğretim üyesi olan Betül Kaçar, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla NASA’nın evrendeki yaşamın izlerini araştırmak için yeni kurulan ekibine kabul edildiğini müjdeledi. Kaçar, şunları yazdı:

“Güzel bir haber. Kelimelere dökmekte zorlanıyorum, ama şöyle: Evrende yaşamın izlerini araştırmak için oluşturulan yeni bir NASA ekibine kabul edilmişim. Bu seneye ufak bir sağlık sorunuyla başladım, ilaç gibi geldi bu haber sabah sabah. Her şeyin başı sağlık diyerek bitireyim.”

Arizona Üniversitesi öğretim üyesi olan Kaçar, NASA’dan burs alan ilk Türkiye vatandaşı olmuştu.

Betül Kaçar hakkında:
Marmara Üniversitesi’nde kimya okudu. Daha sonra Howard Hughes Medical Institute’a başvurdu ve burada biyomoleküler kimya doktorasını tamamladı.

2012 yılında Harvard Üniversitesi’ne katılarak, Organizma ve Evrimsel Biyoloji Departmanı’nda görev aldı.

2017 yılında Arizona Üniversitesi’ne geçiş yaptı, burada da Moleküler ve Hücre Biyolojisi ve Astronomi alanında doçent olarak çalıştı.

Kaçar’ın ayrıca Tokyo Teknoloji Enstitüsü Earth-Life Science Institute’ta da doçent unvanı bulunuyor.

Kaynak: https://www.kulturservisi.com/p/bilim-insani-betul-kacar-nasa-ekibine-kabul-edildi/?fbclid=IwAR2VdJRJNgGwwQ_rZ0s5hgdbWdz8KHnGLHBQxKFA6jTTLLf6Om8uP18I7dU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13