Bartın'da yine bir eğitimciye şiddet uygulandı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

EĞİTİMCİYE ŞİDDETE DUR!
DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI, DEĞERLİ EĞİTİMCİLER VE SAYGIDEĞER VATANDAŞLARIMIZ;
SON GÜNLERDE ÜLKE GENELİNDE EĞİTİMCİLERE VE DİĞER KESİM ÇALIŞANLARINA ŞİDDET HIZLA ARTMAYA BAŞLADI.
BU DURUM ADETA TOPLUMSAL BİR SORUN OLMAYA BAŞLADI, ÜLKE GERÇEĞİ HALİNE GELDİ. TELEVİZYON DİZİLERİ, EKONOMİK SORUNLAR, SOSYAL ÇEVRE ETKİSİ, İNTERNET, BİLGİSAYAR OYUNLARI VS. NEDENLERLE ŞİDDET OLAYLARININ ARTIŞI DEVAM ETMEKTEDİR.
BİZ ÖĞRETMENLER, ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN VARIZ, TOPLUM İÇİN VARIZ, ÜLKEMİZ İÇİN VARIZ. BİZLER KANUNLAR ÇERÇEVESİNDE, HUKUK SINIRLARI İÇERİSİNDE GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMEKTEYİZ. DEVLET MEMURU VAKARINA YAKIŞIR ŞEKİLDE VE CİDDİYETTE İŞİMİZİ YAPMAKTAYIZ. SON YAŞADIĞIMIZ OLAYDA DA BU ŞEKİLDE GÖREV BİLİNCİYLE HAREKET ETMEMİZ SONUCUNDA GERÇEKLEŞMİŞTİR. UNUTMAYALIM Kİ; BİZLER DEVLET MEMURUYUZ, YAPTIĞIMIZ İŞLERDE HUKUK ÇERÇEVESİNDE OLMALIDIR. BU SINIRLARIN DIŞINA ÇIKAMAYIZ. BUGÜNE GÖRE DEĞİL 657’YE TABİ KAMU ÇALIŞANI GİBİ HAREKET ETMEKTEYİZ. GÜCE GÖRE, İKTİDARLARA GÖRE ŞEKİL ALAMAYIZ. BİZİM SINIRLARIMIZI ANAYASA, KANUNLAR VE ÖZELLİKLE 657 ÇİZER. BUNUN BÖYLE BİLİNMESİNDE FAYDA VAR.
AYRICA; ŞİDDET VAKALARI KONUSUNDA ÖNLEYİCİ VE CAYDIRICI TEDBİRLERİ HAYATA GEÇİRECEK MEVZUAT DÜZENLEMELERİ ZAMAN KAYBEDİLMEKSİZİN HAYATA GEÇİRİLMELİDİR. ÖĞRETMEN VE KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET HADİSELERİ ÜZERİNE CİDDİ İDARİ VE HUKUKİ TEDBİRLERİ İVEDİLİKLE ALINMALIDIR. PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETLERİNİN ETKİN HALE GETİRİLMESİ, DİSİPLİN YÖNETMELİKLERİNİN YETERSİZLİKLERİNİN GİDERİLMESİ, OKULLARDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN ALINMASI VS. GİBİ DÜZENLEMELERİN YANI SIRA HEPSİNDEN ÖNCELİKLİ OLARAK ÖĞRETMENLERİN İTİBARININ ARTIRILMASINA YÖNELİK TEDBİRLERİN ALINMASI KAÇINILMAZDIR. ÖĞRETMENE VERİLEN DEĞER HUSUSUNDA ÖĞRENCİ VE AİLELERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ, ÖĞRETMENE ŞİDDET VAKALARININ ÖNLEMİNİN ALINMASI ANLAMINDA GÖZDEN KAÇIRILMAMASI GEREKEN HUSUSLARIN BAŞINDA GELMEKTEDİR. 
TEKRAR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA VE HÜKÜMETE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ. ARTIK SABIRLAR TÜKENDİ! ÖZELDE ÖĞRETMENE, GENELDE KAMU ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET VAKALARINI ÖNLEYEBİLMEK İÇİN BAHSİ GEÇEN MEVZUAT DÜZENLEMELERİ İÇİN HEMEN, HİÇ VAKİT GEÇİRMEDEN, DERHAL HAREKETE GEÇİLMELİDİR. 
BURADAN İLAN EDİYORUZ; ŞİDDET KONUSUNDA GEREKLİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ YAPILMAZ İSE, BUNDAN SONRA YAŞANABİLECEK ŞİDDET VAKALARININ SORUMLULARINDAN BİRİSİ OLARAK BU TEDBİRLERİ ALMAYAN MAKAMLARI GÖRECEĞİZ! AYRICA MEDYA KURULUŞLARININ ÖĞRETMENLERİMİZİN İTİBARINI RENCİDE EDİCİ HABERLERDEN KAÇINMALARI, ÖĞRETMENE SAYGI VE DEĞERİ ÖNE ÇIKARAN YAYINLARA ÖNCELİK VERMELERİNİN DE ÖĞRETMENE ŞİDDET OLAYLARININ ÖNLENMESİ ANLAMINDA KATKISI OLACAĞINI DA HATIRLATMAK İSTİYORUZ. 
BURADA ŞİMDİ; ŞİDDETE MARUZ KALMIŞ ÖĞRETMENİMİZE GEÇMİŞ OLSUN DİYOR, HER DAİM YANINDA OLDUĞUMUZU BEYAN EDİYOR, ÖĞRETMENE ŞİDDETİ LANETLEDİĞİMİZİ KARARLILIKLA İFADE EDİYOR VE BİR DAHA BENZERİ HADİSLERLE KAMUOYU GÜNDEMİNE GELMEMEYİ DİLİYORUZ. UNUTMAYALIM; ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR.
SON OLARAK;
  ŞİDDETİ NEFRETLE KINIYOR, REDDEDİYOR, TELİN EDİYORUZ. ŞİDDET KİMDEN GELİSE GELSİN KARŞISINDAYIZ. ÖĞRETMENE ŞİDDET KONUSUNDA BÜTÜN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ TEK VÜCUT ŞEKLİNDE DİMDİK AYAKTA OLDUĞUNU TÜM ÜLKE KAMUOYUNA İLAN EDİYORUZ. ÖĞRETMENE UYGULANAN ŞİDDET OLAYLARI VUKU BULDUĞUNDA, SORUMLULUK MAKAMLARINI İŞGAL EDENLERİN DE KINAMA MESAJLARINI TABİİ Kİ OLUMLU BULUYORUZ. ANCAK, YETKİ SAHİBİ OLANLARIN, SADECE KINAMAKLA YETİNMESİNİ BİR ZAFİYET OLARAK GÖRDÜĞÜMÜZÜ VE KENDİLERİNDEN DAHA SOMUT ADIMLAR ATMALARINI DA BEKLEDİĞİMİZİN BİLİNMESİNİ İSTİYORUZ. 
ARTIK YETER!.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol