ATATÜRK VE ÖĞRETMENLER..

ATATÜRK VE ÖĞRETMENLER..
1 Şubat 1934’ün sabahı… Henüz uykuda olan Kılıç Ali’nin telefonu çaldı. Telefondaki ses telaşlıydı “Paşa çok kızgın hemen aracı hazırlayın!” Kılıç Ali yataktan fırladı. O sabah Çankaya Köşkü’nde alışılmışın dışında bir hareketlilik vardı.
Çankaya Köşkü'nden birkaç araba hareket etti. Ortalık kar kış kıyamet… Ankara’dan Kırşehir’e gidiyorlar ama nedenini bilmiyorlardı. Uygun bir aralık Falih Rıfkı, Kılıç Ali’ye anlattı; “Paşa dün gece bir mektup okumuş, Kırşehir’deki öğretmenlerin maaşı ödenmemiş, şikayet mektubu göndermişler Çankaya’ya. Paşa da neden öğretmenlerin maaşı ödenmez diye öfkelenmiş. Milli Eğitim Bakanı’ndan izahat istemiş! Bakan da ‘Paşam, yollar kapalı posta ulaşmıyor, o yüzden maaşlar ulaşmamıştır’ deyince Kırşehir’e gitmeye karar vermiş.”
Göz gözü görmüyordu yolda. Tipi şiddetini artırmıştı. Konvoy Kırşehir’e giderken kayboldu, araçlar kara saplandı. Mola verdiler. Yürüyerek boş bir köy kahvesine girdiler. Üşüyorlardı. Bir iki odun bulup sobayı yaktılar. Gazi bir an önce çözmek istiyordu meseleyi “Hadi” dedi yanındakilere “öğretmenleri bekletmeyelim” Araçları ite kaka kardan çıkarıp yola devam ettiler.
Kırşehir sınırına yaklaşınca Gazi’nin konvoyu bu kez tarlaya saplandı. Köylüler yetişti, yardım etti, araçları kardan çıkardılar.
Vilayette, İl Özel İdare Binası’na girdi ATATÜRK, maaşını alamayan öğretmenlerle görüştü. Yolların kötü olmasından ötürü postanın düzensiz çalıştığını, maaşların bu yüzden geciktiğini, bundan sonra böyle bir hata olmayacağını söyleyerek, tabiri yerindeyse özür dileyerek gönüllerini aldı ve öğretmenlerin maaşlarını elden takdim etti. Tarihin tozlu sayfalarında bulduğumuz bu hatıra ATATÜRK neden bu kadar sevildiğini gözler önüne seriyor. O, cehaletle savaşın ancak eğitimle olduğunun farkındaydı. O yüzden öğretmenlere büyük önem veriyordu. Evet, geciken maaşlar için kar kış demeden yollara ancak bir kişi düşebilirdi; O kişiye de Mustafa Kemal ATATÜRK denirdi.  Kaynak:Serhat TÜRK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol