Anne Ve Babalar Dikkat! Çocuğunuzun Uyuşturucu Kullandığını Anlamanın 10 Yolu


Maalesef günümüzde uyuşturucu kullanımı çok küçük yaşlara düşmüş durumda. Hiç bir anne ve baba çocuğuna bu olayı yakıştırmaz ve konduramaz. Ama siz anne ve baba olarak çok dikkat edin ve çocuğunuzu gözünüzün önünden ayırmayın. Uyuşturucu bağımlısı bir çocuğunuzun olduğunu anlamanın basit yolları var. İşte o basit yollar
Ümraniye Üniversitesi Nöropsikiyatri Hastanesi AMATEM Uzmanı Dr. Onur Noyan, 14 saat düştüğünü söyledi. Noyan, anne-babalardan çocuklarının davranışlarını bir dedektif gibi izlemelerini ve madde kullanarakları gösterme 10.


Onur Noyan, onunla ilgili tartışmayı başlatacaksınız.
Oğlu hiç bitmez!

“Bağımlıların olması, merak sebebi ve 'bir kereden bir şey olmaz' düşüncesiyle madde. Hiç kimse bağımlıdır. Onun zaman maddelerini kontrol ediyorlar onlara inanırlar. Ara sıra 'keyif' almak için kullanım hedeflenir. Ancak bir süre sonra kullanım sıklaşır ve döküm 'keyif verici' etkileri deneyimlenir. Kısa bir zararı hissedilmez. Ancak kullanımda sıkışmaır ve daha önce kullanılmış olan dozlar 'keyif' vermez göze değer gelir. Daha yüksek dozlara kadar duyulur. Doz arttıkça her şey kötüye gider. 'Bu oğul kullanımım' diyerek kaplama sıklaşır.

'Bir daha asla kaldıracak' şeklindeki söylemler hep 'oğlu' kullanıyor başlatır. Ama o oğlu tert hiç gelmez. 'Ben bağımlı değilim, kendimi kontrol ediyorum dleniyor, madde arayışları, daha yüksek dozda madde oranı ile artık' bağımlılık 'başlamış, iş işten geçmiştir. Uzun bir süre sonra kişi görünmeyecek etkilerini görmeye başla. ”
“Bırakacağım ama bu meret bırakılmaz” inancı

Onur Noyan şöyle konuştu:


 


“Maddeyi bırakma arzusu ve bunu becerebileceğine karşı inancıdır. Bırakacağım ama 'Bu meret bırakılmaz ki' düşüncesi ile hem bırakmış hem de devam ediyor. Bu anlamda algılanan zararlar artarsa ​​kişide madde kullanımından kurtulma isteği doğabilir. Maddeyi bırakma yatakta, daha fazla kuvvetli olduğu için kişinin bunu almada desteklenmesi ve umutlandırılmasını sağladığın "becerebilirim" inancını içeren. Tedavinin buğulaması çok büyük etki olur. Sonunda bir süre kaldıılır. Olumsuz durumlar unutulur. Keyif verici etkileri ise hep akıldadır. Herşey yolunda giderken birdenbire 'Ben kendimi kontrol ediliyorum, bir kereden bir şey olmaz' düşüncesi ile tekrar kullanım olur ve kısır döngü başlar. ”
Başlama yaşı 14, aile 2 yıl sonra farklıyor!

Noyan, bu ölçeğin ergenlik döneminin madde kullanımı hakkında riskli dönem olduğunu söyledi.
Noyan, aileden çocukları çok iyi gözlemlemelerini istedi. Noyan Dosya devam etti:
“Ebeveynler, çocukları en az 2 sene sonra haberdar etmeye başladıktan sonra. Bu süre çok uzun bir zaman dilimi içinde. Bu süre reklâmlarda belki de ergeni madde kullanımında uzaklaştıracaklar. Bu sebeple ergenlerdeki örnekleri iyi takip etmek.
Değişen davranışlara dikkat!

Son günlerde geçerli bir çok davranışı var. Madde için izin almak şüphelenmeye başladınız. Güven yere suçlamamak, dikkatli davranmak gerekli. Ergenle sağlıklı iletişim kurmaya çalışmak. Doktorlara, arkadaşlarına yakınlaştıralımlar danışarak gözlemlerini sorabilirler. Var olmayan bir şüpheniz olma ihtimaline karşı çok dikkatli olmanız. Ne fikirleri elde etmek için gerekliyse, ortaklığın neler olduğu konusunda fikir sahibi olmak.


 

Onunla konuşmaktan kaçınmayın!

Bu veriler sizle birlikte yaşayorumla alkol / madde / sigara hakkında konuşmaktan kaçınırsanız, bu yüzden sizleri konuşalım yanlış bilgilendirebiliriz. Kısa ve basit mesajlar vermek her zaman etkilidir. Önemli olan yaşına ve beklentisine uygun bilgi vermektir. Meraklandıracaklar, ilgi çekecek. Çocuklarımıza küçük yaşlardan çıkılması, bedenlerini korumayı ve riskli su birikintilerinde öğretmeliyiz ”


Madde kullanan var mı?

1 - Madde kredilerini içeren ilkeler. Eski arkadaşların yerini yeni arkadaşlar Maddeye daha rahat bir şekilde sağlayabiliriz, yakınlaşır, eski arkadaşları ve görüşmez.
2 - Duygu durumu çok çabuk değişiyorsa çok güdü olun. Bu süre belki çok neşeli, bazen de çok öfkeli, huzursuz, keyifsiz olabilir.
3 - Ders almak aniroskop olur. Notları düşmeye başlar, okula devamsızlık görülür.
4 - Evde tek başına kalmak için ya da arkadaşları ile birlikte dışarıda nerede olduğunu söylemiyorum buluşmaya başladıysa dikkat.
5 - Ailesi ile olan mümkündür mümkündür. Evde daha az zaman geçirmek istermisiniz diye çatlasmasın.
6 - Kılık-kıyafet ya da görünür bir şey almadığı halde, fazla para harcamaya başlar.
7 - Kişisel bakım azalmıştır. Giyimine dikkat etme. Gözleri kızarır, şişer, vücudunda içerik başlar.
8 - Sinirlilik, gerginlik, kişilerarası ilişkilerde sorunlar yaşar, dalgınlık, dikkatsizlik başlar.
9 - İçine kapanır. Uyku düzeni açısından.Ya çok uyur, ya da çok az uykuya ihtiyaç duyarsınız.
10 - Psikolojisinde karamsarlık, umutsuzluk ya da inançsızlık gibi duygu durumları olabilir.

http://m.siyasetcafe.com/yasam-haberleri/23946-cocugunuzun-uyusturucu-bagimlisi-oldugunu-gosteren-10-isaret

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol