google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

6 Öğretmen okulun ilk günü şehit edildi

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

11.09.1994 günü ders yılının ilk günü Tunceli’nin Mazgirt İlçesi Darıkent Beldesi’nde saat 22.15 sıralarında Pkk’lı bir grup baskın düzenlemiş ve 6 öğretmeni lojmanlarından çıkarıp belde merkezine toplamış, kurşuna dizerek katletmiştir.

6 Genç öğretmenin öldürüldüğü vahşi katliam şu şekilde gelişti:

Yaklaşık 40 kişilik bir terörist grubu önceki gece saat 22:30 sıralarında Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Darıkent beldesini bastı. İlçenin elektrik ve telefon hatlarını kesen teröristlerin bir bölümü karakola saldırırken ikinci grup öğretmenlerin lojmanlarına yöneldi. Öğretmenleri dışarı çıkaran terörist PKK'lılar beldedeki vatandaşları da köy meydanında topladı. Bir süre propaganda yapan Pkk’lılar, bir önceki yıl göreve başlayan öğretmenler Vedat İnan(Iğdır 25), A. İhsan Çetinkaya(Diyarbakır 29), Metin Kaynar(Antalya 29), Büminhan Temizkan(Tarsus 27), Rüstem Şen(Elazığ/Ağın 29) ve Mustafa Kaynarca’yı(Samsun 32) kurşunlayarak katletti.
Pkk’lılar, beldeden ayrılırken sağlık memurları Mustafa Demirtaş, Hüseyin Vural ve Kazım Kılınç’la kimliği belirlenemeyen üç kızı da kaçırdı. Beldede başka bir evde kalan dokuz öğretmen ise katliamdan saklanarak kurtuldu.

Öldürdükleri öğretmenler kutsal görevleri olan; çocukları eğitmek, insanları aydınlatmak amacıyla bu tehlikeli vatan topraklarına gitmişlerdi fakat etnik terör ile karşı karşıya kalmıştır.
tüm şehit öğretmenlerimizin kut'lu tinleri şad olsun..Bilal KÖSE

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol