5 KASIM 1918 :KURTULUŞ SAVAŞINI ADANA'DA BAŞLATAN ATATÜRK SONRA GÖREVDEN ALINDI !..

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!


Mustafa Kemal Paşa, Mondros Antlaşması imzalandığı 30 Ekim günü akşam üzeri Afrin'den Adana'ya sabaha kadar süren bir yolculuk yaptı ! ve Adana'da Yıldırım Orduları Grup kumandanlığı görevini Liman von
Sanders'ten teslim aldı !..Adana'da kaldığı günlerde tarihçi Niyazi Ramazanoğlu ile yakın temaslarda bulundu bölgenin Türklüğü hakkında bilgiler aldı !..
3 Kasım tarihinde İskenderun Liman kumandanından aldığı bilgilerde Fransız ve İngiliz mayın arama ve savaş gemilerinin Anadolu'da işgali başlatmak üzere İskenderun limanına çıkarma yapacaklarını haber aldı !..
İLK ATEŞ EMRİ 5 KASIM GÜNÜ VERİLDİ !..
İskenderun limanına yaklaşan İngiliz savaş gemisine 5 Kasım 1918 tarihinde ve ikindi
üzeri saat 16.00 civarında ateş emri verildiği
ve bir İngiliz gemisinin batırıldı !..Bu konudaki gelişmeleri Osmanlı Sadrazamı Ahmet İzzet Paşa'ya telgraf ile bildirdi Mondros Mütarekesi şartlarına göre "kural dışı" olarak İngiliz gemisine ateş açılması ve bir geminin
de batırılması !
Türk Kurtuluş Savaşı'nı başlatan en önemli olaydır Gelişmelerden rahatsız olan İngiliz İşgal Kumandanlığı'nın karşı çıkması ve şikayeti üzerine !..Mustafa Kemal Paşa aynı gün (5 Kasım) akşam üzeri etkin görevinden alınmıştır !..
İlk Ateş Emri'nin verilmesi Adana'nın işgal günlerin kadar geçen Ekim-Aralık 1918 tarihleri içinde yaşanan olayları açıklayan Genelkurmay Arşivi ATASE Arşivi'ne 65 adet belgeye ulaştım Belgelerin çoğunda Mustafa Kemal imzası ve "gizlidir" yazısı vardır !..
Tarihçi Cezmi Yurtsever ABD Kongre Kütüphanesi ve Osmanlı Arşivi Genelkurmay ATASE Arşivlerinde yaptığı araştırmalardan elde ettiği belge ve bilgilerle Kurtuluş Savaşı'nı Başlatan İlk Ateş emrinin Adana'dan verilmesi konusunu anlatan İLK ATEŞ kitabını !..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol