30 Yıllık Bir Okul Müdürünün Haklı İsyanı

Ben otuz yıllık idareciyim şu an bir Ortaokulda müdürüm. Velilerle başımız dertte. Tüm velilerin gözünde çocukları süper zeki ama çalışmıyor. Tüm veliler çocuklarını Fen lisesine göndermek istiyor.

Kimse meslek liselerini lise olarak görmüyor. Vatandaş meslek liselerini çocuk hurdalığı olarak görüyor. Sekizinci sınıf öğrencilerine deneme sınavı yapıyoruz çocuk 90 sorudan 85 yanlış beş doğru yapmış net ortalaması - 18 hala diyor ki benim çocuğum aslında çok zekidir. Bu çocuk LGS ye girmesin doğrudan meslek lisesine gitsin iyi bir meslek sahibi olsun diyoruz adam bize nerde ise hakaretten dava açacak.

Devlet bunca lüks binalar yaptı alet edevatla donattı meslek liselerini ama kimsenin umurunda bile değil. Çocuk eksi netlerde ama Veli'nin gözü hep Fen Lisesinde. Rehber öğretmenimiz tek tek velileri randevu sistemiyle çağırıp görüşüyor Meslek Liselerini tanıtıyor ama daha bir veliyi bile ikna etmiş değil. Veli yine ısrar ediyor Fen lisesi olmazsa o zaman hiç bir özelliği olmayan puansız düz lise olsun diyor.

Neden Meslek lisesi değil de düz lise diyoruz diyor ki, oradan üniversiteyi kazanacak. Diyoruz ki amca senin çocuğun denemeden 90 sorudan üç beş soru yapabiliyor diyor ki aslında çok zekidir kerata ama yapmıyor, üniversite sınavında yapıverir.

Adam veriyor düz liseye çocuk mezun oluyor giriyor Üniversite sınavına yine yapıyor üç beş soru al sana mesleksiz, sanatsız işsizler ordusuna bir nefer. Dershanedir kurstur bir daha giriyor al sana iki yıllık muhasebe. Orayı da bitiriyor al sana diplomalı işsiz.

Halbuki eğitimcileri dinleyip verseydi çocuğunu bir meslek lisesine elinde mesleği olan bir ara kalifiye eleman olarak kestirmeden iş hayatına atılıp işsizler ordusuna değil, üretim ordusuna katılacaktı. Hem ülke kazanacak, hem de kendisi kazanacaktı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol