2020 Yılı Babalar Günü Ne Zaman?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Babalar günü yaklaştıkça milyonlarca vatandaşda babalar gününün 2020 tarihinde hangi güne denk geleceği araştırmasını yapıyor. Peki babalar gününün nasıl ortaya çıktığını? Babalar günü neden Haziran ayında kutlanıyor? Babalar gününün tarihçesi nedir diye hiç merak ettiniz mi?

Babalar günü öyle durup dururken ortaya çıkan bir gün değil. Babalar gününü oluşturan ve günümüze kadar gelmesini sağlayan olaylar var. Aslında bu tarz özel günlerin tarihçesine bakıldığında, altında mutlaka gerçeklerden oluşan sebeplerin var olduğunu göreceksiniz. 

İşte babalar gününün nasıl ortaya çıktığını anlatan o hikaye.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran'ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yüzden Babalar Günü Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington'un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon'ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD'de resmi tatil ilan edilmiştir.

2020 Yılında babalar günü Haziran ayının 3. haftasına denk gelen pazar günü kutlanacak. Yani bu sene 21 Haziran Pazar günü kutlanacak. Tüm babaların ve babalığın hakkını verenlerin günü şimdiden kutlu olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol