18 yaşındaki oğluna kök hücre ameliyatı yaptırmak için yardım bekliyor

18 yaşındaki oğluna kök hücre ameliyatı yaptırmak için yardım bekliyor


Batuhan Karakış, yoğun bakımda ve palyatif servisinde tedavi gördükten sonra evine alınarak burada bakılmaya devam ediyor. Evlerinin bir odasını adeta hastane odasına dönüştüren aile Batuhan’ın yeniden ayağa kalkabilmesi için kök hücre tedavisinin umut olduğunu söylüyor.  

Oğlunu kaybetmekten çok korktuğunu fakat onun moralini yüksek tutmak için elinden gelenin fazlasını yaptığını söyleyen anne Yasemin Karakış, Batuhan’ı acil servise götürdüklerinde bilinci kapalıydı. Kalbi üç kez durdu ve tekrar hayata döndü. Beyin hücrelerinde hasar oluştuğu için yatağa bağımlı hale geldi. Oğlum burnundan mama ile besleniyor. Ameliyatın yapılabilmesi için çok yüksek ücret ödemeleri çıkıyor. Oğlum sağlıklıyken ben çalışıyordum. Onun bakımı için işimi bırakmak durumunda kaldım. Evim kiraydı. Kira ödemede zorlanınca anne ve babamın yanına taşındım. Yatağa bağlı oğlum ve kızımla babamın emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyoruz. Odasındaki oksijen tüpü, mama makinesini yardımseverler aldı. Çocuğumun tedavi masrafları için İzmir Valiliğinden ve devletten yardım istiyorum. Benim çocuğuma sahip çıksınlar. Benim ve ailemin tek savaşı Batuhan’ı ayağa kaldırmak, diyerek sözlerini şöyle sürdürdü.

Doktorlar oğlumun iyi olmasının çaresi kök hücre nakli dediler. İzmir’de beyin için kök hücre nakli yapan doktor yok. İstanbul’a giderek hastanelerle görüştüm. İstanbul Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Doç. Dr. Serdar Kabataş’ ulaştım. Raporları inceledikten sonra oğlumun kök hücre tedavisine yanıt verebileceğini ancak mevzuat gereği yılda yalnızca 3 hasta alabildiklerini önümüzdeki yıllar için sırada bekleyenler olduğunu söyledi. Oğluma sıra gelip gelmeyeceği konusunda kesin bilgi vermiyorlar. Sağlık Bakanlığı yılda yalnızca 3 hastaya bu tür tedavi için izin veriyormuş. Sıra bize ne zaman gelecek bilmiyoruz. Oğlum 1 yılı geçti yatağa bağlı yaşıyor. Her geçen gün bizim için geç oluyor. Yurt dışında bu tedaviyi yaptıracak gücüm olsa hiç düşünmem hemen götürürüm. Hücreleri üreten hastane özel bir hastane. Hücreleri oradan alıp doktor bulunca özel bir hastanede nakil yapılacak. Tedavi giderleri için gereken parayı benim ve ailemin karşılaması mümkün değil. Duyarlı kişilerden bizlere destek olmalarını istiyoruz.

Hiperbarik Oksijenasyon Tedavisi

Oğlumun iyi olması için birçok hastane ve doktorlarla görüşmelerim sürüyor. Önerilen bir tedavi de 40 seanslık Hiperbarik Oksijenasyon Tedavisi. Bunun için İstanbul’dan kiralık ev tutmamız gerekiyor. Zaten İzmir’de kira ile oturuyoruz. 40 seans farklı günlerde 10 dakika ile 25 dakika sürecekmiş. 2 ay ara verilip tekrar 40 seans tedavi olacak. Her seans ücretli. Bu kadar yüksek tedavi masraflarını bizim karşılamamız mümkün değil.  

Çovakspor Basketbol takımında oynuyordu.

Batuhan çok hareketli, sevgi dolu, hiperaktif bir çocuktu. Çovakspor Kulübü Basketbol takımında oynuyordu. Dernek yöneticileri, hocaları ve arkadaşları ondan hep sevgi ile bahsederdi. Arkadaşları oğlumun adına “inancımız_sonsuz_aresim instagram hesabı açtılar. Bütün arkadaşları ve sevenleri bu hesapta paylaşımlarda bulunarak bizlere desteklerini gösteriyor, dedi.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol