google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Uzman ve Başöğretmenlik Sınavına Katılacak Öğretmen Sayısı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzman öğretmen ve başöğretmenlik programlarına katılmaya hak kazanan toplam öğretmen sayısının 614 bin 445 olduğunu kaydeden Aşkar, şunları söyledi: "Yeni Hizmet İçi Eğitim Yönetmeliği'nin yayımlanmasıyla öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişiminde yeni yaklaşımlar doğrultusunda merkezî planlamadan okul bazlı yerel planlamaya geçtik.  Böylelikle 'Okul Temelli Mesleki Gelişim Programı',

'Öğretmen-Yönetici Hareketlilik Programı' ve 'Mesleki Gelişim Toplulukları'  yaklaşımları ilk defa uygulanmaya başlandı.  Sayısı 1 milyonu geçen öğretmenlerimizin mesleki gelişim çalışmalarına erişimini kolaylaştırmak için ilk defa Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) platformunu oluşturduk. Öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimlerini uzaktan eğitim yoluyla desteklemek amacıyla oluşturduğumuz ÖBA, mesleki gelişim için bir buluşma noktası olmasının yanında iyi uygulamaların paylaşılmasına da ev sahipliği yapabilecek şekilde tasarlanmıştır." değerlendirmesinde bulundu.  
 
Öğretmenlerin birden fazla hizmet içi eğitim faaliyetine katılarak yaklaşık 5 milyon 775 bin belge aldıklarına vurgu yapan Aşkar, "Öğretmen başına düşen hizmet içi eğitim saati 2019 yılında 52,3; 2020 yılında 38,2'dir. 2021 yılında 98,7 olup 2022 yılının ilk 6 ayında ise 68,67'dir. Dolayısıyla 2022 yılının ilk 6 ayında, 2021 yılının aynı dönemine göre verilen eğitim saatlerinde %113'lük artışla bu sayı 68,67 saate yükselmiştir." bilgisini paylaştı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol