Uzman Öğretmenlik Sınavla da Olmaz Kıdemle de. Neden Mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzman öğretmenlik sınavla da olmaz kıdemle de. Neden mi? Lütfen iki dakikanızı ayırın. Size Nimet’in hikayesini anlatayım.
Eylül 2007’de Gaziantep Şahinbey’e bağlı Perilikaya’da bir okula Türkçe öğretmeni olarak atandığımda çok toy bir öğretmendim. Bu okul Kürt nüfusun egemen olduğu ve Şanlıurfa’dan göçle gelmiş ailelerin çocuklarının okuduğu bir okuldu.

Mahalle ve okulun kültürüne alışmam biraz zaman aldı ama bir şekilde çocuklar ve aileleriyle anlaşabildim. Sınıfların düzeyi çok kötü hatta sınıfların üçte biri okuma yazmayı tam öğrenememiş öğrencilerden oluşuyordu. Yalnız her sınıftaki üç,dört,beş öğrenci gelişime açık ve okuyabilecek potansiyelde olduğunu fark ettim. Sınıfta eğitim üzerine ağırlık verip dersi tam anlatamadığım için okul çıkışı başarılı birkaç öğrenciye okul kütüphanesinde ders anlatmaya çalıştım. Bu öğrencilerden biri Nimet B. idi. Annesi kara çarşaflı ve ailesi Atatürk düşmanıydı. Nimet’in okumasına karşı değillerdi ancak zihniyetlerinin yanlış olduğunu düşünüyordum. Nimet’e sürekli Atatürk’le ilgili ailesinden duyduğu şeylerin yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım. Aynı zamanda derslere devam ediyorduk. Gel zaman git zaman ben o okuldan ayrıldım ve aradan uzun zaman geçti.

Bir gün sosyal medya hesabıma Nimet’ten bir mesaj geldi. O zaman Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi olduğunu söyledi. Konuştuk hasret giderdik. Bana şükranlarını sundu ama en önemlisi neydi biliyor musunuz? Profil fotoğrafında Anıtkabir’de çektirdiği bir poz vardı.
Sözün özü şu. Ben Nimet’in hayatına dokunduğumda henüz üç senelik öğretmendim. Şu an on beş senemi tamamladım ve muhtemelen yapılacak bu sınavı geçemeyeceğim için uzman öğretmen olamayacağım. Uzman öğretmenlik sınavla veya kıdemle olmaz. Hiç atanamayan ama benden daha iyi öğretmenlik yapacak kişilerle de karşılaştım, yirmi sene görev yapmış cahil öğretmenlerle de. Öğretmen her şeyi bilen değildir. Öğretmen çok şey bilen, öğrenmeye açık olan ve vicdanıyla görevini yapabilendir.

Alıntı

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol