Ücretli Öğretmenlik Başvuru ve Tercih İşlemleri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1- Sistem daha güncellenmedi, sistemin güncellenmesi, her yıl olduğu gibi Ağustos 20-25'i bulabilir. (bazı arkadaşlarda ki aceleciliği anlamak mümkün değil)
2- Yeni eğitim öğretim yılı için güncelleme yapabilmeniz için, başvuru ve tercih işlemini yapmadan önce, mutlaka sistemde yer alan aktif dönem bilgisini kontrol ediniz. Zira sizin, yeni eğitim öğretim yılı ve dönemi için başvuru yapabilmeniz için, bu kısımda "2022-2023 eğitim öğretim yılı 1.dönem" ibaresinin mutlaka yazması gerekir. Ve bu bölüm ancak MEB tarafından güncellenebilmekte.
3- Eğitim fakültesi mezunuysanız, formasyon bilgisi bölümünde yer alan bu kutucuğu boş bırakmanız gerekli. Çünkü, siz eğitim fakültesi mezunu olduğunuz için, formasyon içeriğinde bulunan öğretmenlik meslek bilgisi derslerini zaten üniversitede görüyorsunuz. O kısmı sadece fen edebiyat fakültesi mezunu olup, pedagojik formasyon belgesine sahip olan adaylar işaretleyecek. (formasyon belgeleri sistem üzerinde görünmeyen adaylar, başvurularını e devlet üzerinden tamamlayıp, belgelerini görevlendirme aşamasında ibraz edebilirler.)
4- Başvuru ve tercih işlemleri sırasında, nerede ikamet ettiğinizin bir önemi yok. İstediğiniz il ve ilçeleri için tercih işlemi yapabilirsiniz. Ancak, sadece bir il ve ilçeleri için tercih işlemi yapabilirsiniz. İkinci bir il ve ilçeleri için, sistem tercih işlemine izin vermeyecektir. Bu durumda olan adayların, başka bir il ve ilçeleri adına tercih yapabilmesi için, sistemde var olan tüm tercihlerini silmesi gerekir.
5- Başvuru ve tercih işlemi iki kısımda yapılmakta. İlk kısımda, adayın, eğitim, iletişim vb bilgilerini girip, en alt tarafta yer alan "Kaydet ve İlerle" butonuna basıp, başvuru ve tercih işleminin 2.aşamasına geçmesi gerekir. Bu kısımda il, ilçe ve görev yapmak istenilen alan tercihi yapılacaktır. Görevinin, eğitim öğretim yılının 2.dönemi için de devam etmesini isteyenlerin, mutlaka bu kısımda yer alan, "görevimin 2.dönem için de devam etmesini istiyorum" kutucuğunu işaretlemesi gerekir.
6- Adaylar, istedikleri alana, tercih verebilir. Bu konuda bir kısıtlama yok. Fakat görevlendirme aşamasında öncelik her zaman ilgili alan mezunu olan adaylarda olacaktır. Bundan başka, alan dışı görevlendirmelerde, Özel Eğitim Sınıf Öğretmenliği ve İngilizce gibi alanlarda, adaydan ayrıca Özel Eğitim Sınıf Öğretmenliği için en az 80 saatlik, İngilizce alanı için ise en az A1 ya da A2 seviyesinde sertifika istenecektir. Özel Eğitim ile ilgili sertifikalar, dönem dönem, ara ara halk eğitimi merkezleri tarafından verilmekte. İngilizce alanı için ise sertifika yine halk eğitimi merkezleri tarafından verilebildiği gibi özel dil kurslarında da alınabilmekte.
7- Görevlendirmeler, eğitim öğretim yılı içerisinde sürekli ve ihtiyaç ölçüsünde yapılabilmekte. Fakat, büyük oranda, eğitim öğretim yılının başında, okullar açılmadan 1 hafta öncesinde ve okulların açıldığı hafta yapılmakta. Bu eğitim öğretim yılında, okullar.............. tarihinde açılacak. Bu yüzden görevlendirmelerin çoğu, bu Eylül ayının ilk haftası ve okulların açıldığı 2.hafta yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak