Whatsapp ÜZERİNDEN OKUL MÜDÜRLÜĞÜ!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Mahmut Doğrul

 
2009 yılında kurulan aslında adında bile lakaytlık "NABER" olan, hızlı ve ücretsiz bir sohbet programı.
Mesele şu; okul müdürleri (öyle olmayan müdürlerimizi tenzih ederim) maalesef bu uygulama üzerinden okul yönetmeyi pek sevdiler. Hatta okul gruplarını öğretmenlere kapatarak sadece emir yağdırıyorlar. Yani uygulama üzerinden bile muhatap olmak istemiyorlar. 
Örneğin öğretmenler odasına günaydın ya da nasılsınız demek için, sohbet etmek için girmeye gerek duymuyorlar. Oysa bir bardak çay eşliğinde sohbet etmenin tadını, hakimiyeti, durumları şahsen gözlemlemeyi bir uygulama veremez.
Hatta bir meslektaşımızın bir acısı olduğunda yanına gidip ya da arayıp acısını paylaşmak yerine, "Geçmiş olsun" mesajını yetirli gördüler/görüyorlar. Hatta maalesef bizler de yeterli gördük/görüyoruz. 
Daha da ileri gideyim, okula uğramayıp, erken çıkıp okuldaki bir eğitim çalışanından ( müdür yardımcısı, öğretmen, memur ya da hizmetli gibi) bilgi alıp whatsapp üzerinden "nöbet yerlerimize geçelim, derslere zamanında girelim vb." diye emirler yağdırıyorlar. Ne de olsa onlar "amir"! 
Tartışmasız anlık haberleşme için güzel bir uygulama. Ama sadece oradan yönetilmeye çalışılan okullarda motivasyonun düştüğü, birlik beraberliğin zedelendiği de bir gerçek. Bu iletişim kopukluğunun üzerinde bir de belirsizlikler eklenince, okula giderken ayaklar geri geri gitmeye başladı. 
Belirsizlik nedir?
Mesela ders programı değişecektir yanda sene başında yeni program duyurulacaktır. Pazartesi uygulanacak program pazar günü akşam bile belli değil. Destekleme Yetiştirme Kursları başlayacaktır ama ne program ne şeffaf bir şekilde tercih listeleri ne de diğer hususlar bellidir. Bu belirsizlikler çoğaltılabilir. Mesela nöbet listeleri, etkinliklerin akışı, kitap dağıtımı vb.
İşimiz zor, meşakkatli biliyoruz. Bir de üzerinde çoğu liyakat(!) sahibi müdürcükler, amirler oldu mu işler içinden çıkılmaz bir hale dönüşüyor

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13