Sosyal Medyayı Sınıfta Kullanmanın 15 Yaratıcı Yolu

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bugünün öğrencilerinin sosyal medyaya hayran kaldıkları bir sır değil. Snapchat, Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarının patlayıcı popülaritesi nedeniyle, birçok öğretmen bu uygulamaları kendi müfredatlarına dahil ediyor. Bülten tahtalarından, sahte figürlerden sahte Facebook profillerine kadar, öğretmenler öğrencilerin sosyal medyada yayınladıklarını sınıf ödevlerine dönüştürüyorlar. 

Herhangi bir sosyal medya platformunu okulda kullanırken, öğretmenin göz önünde  bulundurması gereken birkaç şey vardır. Her şeyden önce, sosyal medya söz konusu olduğunda bölgenizin politikasını bilmek ve bunlara uymak önemlidir. Öğretmenlerin, öğrencilerin yayınladıkları sosyal medya içeriğini görmesi için, sanal medyada olmaları veya bu öğrenciyi sosyal medyada takip etmesi gerekebilir. 


 
Şeffaflık da son derece önemlidir - ebeveynler ve veliler birlikte takip etme ve öğrencilerin ve öğretmenlerin ne yazdıklarını görme fırsatına sahip olmalıdır. Genellikle, bu sadece sosyal medya hesaplarının herkese açık olduğundan emin olmak veya hesaplar özel ise ebeveynlerin ve velilerin sınıf gruplarına katılmaya davet edilmesini sağlamak anlamına gelir. 

Öğretmenler ayrıca, tüm öğrencilerin akıllı telefon teknolojisine veya sosyal medyaya erişemediğini bilmelidir, bu nedenle bu öğrencilere farklı talimatlar da sunulmalıdır, böylece eğlenceye katılabilirler. Sosyal medya ile ilgili gizlilik sorunları nedeniyle, çoğu öğretmen öğrencilerin çevrimiçi olarak çevrimiçi içerik göndermekten ziyade, öğrencilerin sosyal medya platformlarına benzeyen kağıt şablonları doldurmalarını istemektedir.

Son olarak, öğretmenler sosyal medya hesaplarının kişisel olduğunu anlamalıdır; yani okul ödevlerinin bir öğrencinin sosyal medya yayınlarını tekeline almaması gerekir. Bazı öğretmenler, öğrencilerden ayrı sınıf hesapları oluşturmalarını ister; bu da, bir birincil hesabın arkadaşlar ve aile için olabileceği anlamına gelir; ikincil bir hesap ise öğrencinin sınıf içeriği yayınladığı yerdir. 

Sosyal medyayı sınıfa dahil etme yolları giderek artmaktadır. İşte oradaki en yenilikçi fikirlerden bazıları!

1. Bülten tahtaları

Yaratıcı öğretmenler de bülten panolarına ilham vermek için sosyal medya platformlarını sıçrama tahtası olarak kullanıyor. Bazı öğretmenler ilan panolarını örneğin bir Facebook profiline benzeyecek şekilde tasarlarlar. Bu, okula dönüş bülten tahtası için özellikle iyi çalışır çünkü öğrencileri öğretmenlerinin kişiliğiyle tanıştırır. Sosyal medyanın bülten panolarına ilham vermesinin bir başka yolu, bülten tahtanızı bir Instagram profili gibi oluşturmaktır. Öğrencilerin birbirlerini daha iyi tanımalarının bir yolu olarak fotoğraflarını IG bülten panosuna göndermek için haftada veya ayda bir öğrenci seçin.

2. Sınıf sosyal medya hesabıyla öğrenci gruplarını düzenleyin
Grup yöneticisinin (öğretmen) gizlilik ayarlarını dikkatlice kontrol etmesini sağlayan Facebook grupları oluşturulabilir. Burada, öğretmenler hatırlatmalar, ev ödevleri, alan gezisi resimleri, yardım videoları, ilginç makaleler, tartışma soruları ve daha fazlasını gönderebilirler. Hem veliler hem de öğrenciler gruplara katılabilir, yani ev ile iletişim çok daha kolaylaşır. Öğretmen Twitter hesapları, daha az karakter olsa da, aynı şekilde kullanılabilir. Aynı şekilde, öğretmenler şov gönderebilecekleri ve sınıf dekor resimleri, göze çarpan öğrenci çalışmaları, alan gezisi olayları ve daha fazlası gibi öğeler söyleyebilecekleri profesyonel Instagram hesapları oluşturabilirler.

Bazı öğretmenler, bir öğrencinin ertesi gün veya hafta boyunca içerik göndermesine izin verilen, sınıf sosyal medya hesaplarının öğrencilerini “devralmalarını” düzenler. Bu, iyi davranışlar için bir ödül veya hikaye anlatımı veya özetleme becerilerini uygulama ödevi olabilir. 

3. Tarihsel şahsiyetler için sosyal medya profilleri


Burada pek çok olasılık var. Facebook, Twitter veya Instagram'ı başlangıç ​​yeriniz olarak kullanarak, öğrencilerinize tarihi bir figür veya edebi bir karakter seçmelerini söyleyin. Atanmış kişilerini araştırdıktan sonra, öğrenciler bu karakter için sahte bir hesap (eğer varsa, bir Fakebook) oluştururlar. Öğretmen parametreleri belirler ve sonra gökyüzü sınırdır. Twitter'da öğrenciler, egoları kadar çok tweet yazmak zorunda kalacaklar; Instagram'da ise öğrenciler fotoğraflarını çekecek ve başlıkları ve hashtag'lerini kişisel olarak yazacaklar. Facebook'ta öğrenciler karakter ayrıntılarını profil detaylarını oluşturur ve doldurur.


 

Bu ödevi kağıt kullanarak yapmak isteyen öğretmenler için, öğrencilerin boş kutuları doldurmalarını ve sosyal medya sayfasına benzeyen son bir ürünü basmalarını sağlayan dijital şablonlar bulunmaktadır. 

4. Yaratıcı olarak hashtag'leri kullanın
Hashtag'ler, daha sonra aranabilir olması için kullanıcıların içeriği düzenlemesini ve kategorilere ayırmasını sağlar. Hashtag'ler hemen hemen tüm sosyal medya yayınlarına ve hikayelerine eklenebilir (bunun kayda değer bir istisnası, kullanıcıların hashtag kullanarak içerik düzenlemesine izin vermeyen Snapchat.) Sosyal medya meraklısı bir öğretmen hashtagleri çeşitli şekillerde kullanabilir. 

Bir öğretmen sınıfta hashtag bulabilir (bu her yıl değişebilir). Belirli bir okul yılındaki tüm gönderiler aynı etiket ile etiketlenebilir. Öğrenciler, hashtag kullanarak öğretmenlerine içerik gönderebilir, böylece öğretmenler gerekli içeriği kolayca bulabilir (ve derecelendirebilir). 

5. Tweet özetleri
Nihai özetleme becerileri testi, Twitter'ın izin verdiği 280 karaktere bir özet yazmaktır. Öğrenciler, günün dersinden dün geceki okuma ödevine, bir kitabın veya filmin planına kadar hemen hemen her şeyi özetleyebilirler. Sonra karşılık gelen bir hashtag (veya bir kağıda yazın) ve işte ile tweet atın!


6. Instagram'daki sınıf kitaplarının konuşmaları
Öğretmenler, kitap sohbetleri veren kısa videolarını kaydetmek için Instagram'daki hikaye özelliğini kullanabilir ve öğrenciler de aynı şeyi yapabilir. Bir kitap konuşmasında, bir miktar arsa özeti, bir teaser ve birisinin kitabı neden okuması gerektiğinin bir veya iki nedeni var. Kitap görüşmeleri okuyucular için sonları bozmaz. Bu strateji elbette edebiyat sınıflarında da kullanılabilir, ancak aynı zamandaokuma Müfredat boyunca.


7. Bir karakter oluşturma / tarihsel figür Pinterest kurulu
Tarihsel bir figür atamasının hayal edilen Facebook sayfasındaki bir fikir, Pinterest'i tercih edilen sosyal medya platformu olarak kullanan benzer bir ödevdir. Öğrenciler yine kitap karakterlerini seçip araştırırlar veya tarihi figürler tahsis ederler. Bu kez, karakterlerinin estetiğini yakalayan görüntüleri sabitleyen bir Pinterest panosu oluşturdular. Bu, bir kişiye genel bir his vermek için çeşitli ilgili görüntülerin bir araya getirildiği bir görüş tahtasına benzer. Bu, dijital olarak çalışan harika bir ödevdir, ancak öğrencilerin bir poster veya bülten panosuna resimlerini tutturduğu 3 boyutlu sanat projesine dönüştürülebilir. 


 

8. Hayal edilen metin konuşmaları
Bu aktivitede öğrenciler iki kişi arasında bir metin sohbeti hayal ediyorlar. Bunlar bir kitaptan veya tarihsel figürlerden gelen karakterler olabilir. Örneğin, devrim sırasında 13 sömürge ve İngiltere arasında bir konuşma hayal etmek için kapsam daha da genişletilebilir. Öğretmenler kısa mesaj şablonlarını kullanabilirler veya öğrenciler metinleri telefonlarında “gerçek” zamanda gösteren kısa videolar oluşturabilirler.


9. Gazetecilik becerilerini öğretmek için hikaye özelliğini kullanın
Snapchat, Instagram ve Facebook'un hepsi, resimlerin ve videoların kaybolmadan 24 saat önce görüntülenmesini sağlayan bir hikaye özelliğine sahiptir. Bu, bu derlemelerin kalıcı bir sosyal medya profilinin parçası olmadığı, onları yeni başlayan gazeteciler veya sosyal bilgiler veya yazı sınıflarında güncel olaylar ataması için etkinlik kapsamını uygulamak için mükemmel bir yer haline getirdiği anlamına gelir. 

Öğretmenler ödev parametrelerini tanımlar ve öğrenciler bir olayı (bir spor olayı, bir montaj, bir yangın tatbikatı) bir yayın gazetecisinin yaptığı gibi kapsayacak şekilde yola koyulurlar. Öğrenciler etkinlik katılımcılarıyla röportaj yapmak ve ardından haberleri bildirmek için kendi videolarını eklemek isteyebilirler. Resim yazıları, etiketler ve konum işaretleyicileri olan fotoğraflar da eklenebilir.


10. Nasıl yapılır / adım adım videolar için hikaye özelliğini kullanın
Öğrenciler, öykü özelliğini kullanarak bir bilim deneyini veya uygun serbest atış formunu açıklayan kendilerinin nasıl yapılır veya adım adım videolarını gönderebilirler. Video tek bir sürekli çekim olabilir veya hikayelerinde arka arkaya gönderilen metinlerle fotoğraflar olabilir. Bunun sayısız uygulamaları vardır ve öğretmenler de öğrencilerin bir matematik problemini nasıl çözeceklerini anlamalarına yardımcı olmak için kullanabilir.


11. Hashtag çöpçü avı
Bazı öğretmenler hashtag oyunlarını bir adım öteye götürür ve ödevlere özgü hashtag'leri bulur (#showandtellSaturday, #metaphorsonmondays, vs.). Öğrenciler dünyaya girmeli ve sınıfta öğretilen bir kavramın örneklerini bulmalıdır. Dil sanatlarında bu, gramer hatası olan bir işaret olabilir ve bilimde doppler etkisini kaydeden bir video olabilir. Bir öğretmen bunu bir ödev yapabilir veya fazladan kredi verebilir.  

Instagram, kullanıcıların hikayelerine hashtag göndermelerine ve diğer kullanıcıları hikayelerde etiketlemelerine izin verir, böylece benzersiz bir hashtag bu ödevi basitleştirmeye yardımcı olur. 

12. Sözlü şiir / şiir
Instagram, şiir paylaşmak için, ister yazılı isterse sözlü olarak olsun, harika bir yerdir. Instagram'ın arayüzü, kullanıcıların yazdıkları şiirlerin fotoğraflarını göndermelerine olanak tanır ve öğrenciler okurlarının boyutunu artırmak için yazılarına hashtag ekleyebilirler.


13. Bir Bitmoji oluşturun ve kullanın
Bitmoji Snapchat ile birlikte çalışan bir uygulama. İçinde, kullanıcılar, tıpkı kendilerine benzeyen bir karikatür avatarı yaratıp özelleştirebilirler. Bu avatar daha sonra, kullanıcıların birbirlerini gönderdiği anlık görüntülere eklenebilir. Ama hepsi bu kadar değil. Öğretmenler, Bitmoji'lerini sınıflarına her türlü kişisel, pop kültürü dokunuşu eklemek için kullanırlar. Bitmojis, kural posterleri yapmak için kullanılabilir veya bu A + ödevleri için çıkartmalara uyarlanabilir. Sınıfta Bitmoji'nin kullandığı tam bir özet burada bulunabilir . 


14. Bir hikaye anlatmak için hikayeler özelliğini kullanın
Bir resim bin kelimeye bedeldir, değil mi? Instagram, Facebook ve Snapchat'teki kullanışlı züppe hikayeleri, öğrencilerin hikaye anlatım becerilerini kullanmaları için mükemmel bir platformdur. Bir komployu henüz yeni bitiren bir dil sanatları öğretmeni (sergi, yükselen eylem, doruk noktası, düşme hareketi ve çözünürlük) beş fotoğrafta (hikayenin her bir kısmına tekabül eden) tam bir hikaye hazırlamalarını isteyebilir. . Hikayeleri sadece resimler olabilir veya öğrenciler hikâyelerini daha da geliştirmek için hashtag veya altyazı kullanabilirler. 

15. Tweet

Bazı yaratıcı öğretmenler, bir dönemin başında veya sonunda anlayışı kontrol etmek için Twitter'ı kullanıyor. Öğretmenler, öğrencilerden günlük etkinliklerin kısa bir özetini yapmalarını veya olabilecek herhangi bir soruyu tweet atmalarını ister. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol