Uzmanlar 2021 Yılı YKS İçin , Son Yılların En Zor Sınavı Dedi!

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen ve milyonlarca adayın katıldığı 2021 yılı YKS için, son 4 yılın en zorlayıcı sınavı olduğu söylenmekte.
Bu sene için yapılan YKS'de sorular, çok zorlayıcı türden oldu. Özellikle Matematikten çıkan soruların, adayları çok fazla zorladığına değiniliyor. 

Uzmanlara göre 2021 yılı AYT matematikten 8 net çıkaranların bile başarılı bir sonuç elde edeceği belirtiliyor
2018'den beri uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) bu yıl 4'üncüsü yapıldı. 2.6 milyondan fazla adayın başvuru yaptığı YKS son 4 yılın en zor sınavı olarak değerlendirildi.

Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) süre yetmedi. İkinci oturum olan Alan Yeterlilik Testi'ndeki (AYT) matematik soruları adayları oldukça zorladı. Türkiye genelinde tüm testlerdeki doğru cevap ortalamalarının oldukça düşük olacağı öngörülüyor. Buna bağlı olarak adayların daha düşük puanlarla daha iyi sıralamalar elde edebilecek. AYT matematikten 8 net çıkaranların bile başarılı bir sonuç elde edeceği belirtiliyor.Adayların en gözde bölümleri geçen yıla göre çok daha düşük netlerle kazanma şansı yüksek. Örneğin bu yıl TYT Türkçe'de 23, matematikte 30, sosyal bilimlerde 15, fen bilimlerinde 17, AYT matematikte 30, AYT fen testinde de 35 net çıkaran aday bir tıp fakültesine rahatlıkla yerleşebilecek. Benzer şekilde hukuk fakülteleri için TYT Türkçe'den 30, matematikten 18, sosyal bilimlerden 12, fen bilimlerden 2, AYT'de ise edebiyattan 32, matematikten de 12 net çıkarmak yeterli. Bilgisayar mühendisliği için TYT'de Türkçe'den 20, matematikten 10, sosyal bilimlerden 6, fen bilimlerinden 4 net. AYT'de ise matematikten 8 fen bilimlerinden 7 net yeterli.

2021 Yılı YKS sonuçları 4 Ağustos tarihinde açıklanacak.CEYDA KARAASLAN

Sabah
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol