Üniversitelerde Tercihler Değişti!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bu yıl YKS yerleştirme sürecinde yaşanan en büyük sürprizin, devlet üniversitelerinde önceki yıllarda 18-20 bininci sıralardan öğrenci alan tıp programlarının 30 bine gerilemesi olduğunu söyleyen Eğitim ve Sınav Uzmanı Salim Ünsal diğer önemli gelişmeleri de şöyle sıraladı:
* Sıralama barajına tabi olan bilgisayar ve yazılım mühendislikleri, bu yılın en popüler bölümleri oldu.
* İstatistik, bilişim sistemleri, yönetim bilişimleri gibi bilgisayar mühendisliğiyle bağlantılı ama baraja tabi olmayan bölümler de çok tercih edildi. Diğer bir ifadeyle bilgisayar ve yazılım mühendisliğinin yancıları çok yüksek puanlara erişti.
* Geçen yıl sistemden kaynaklanan nedenlerle 70 bine gerileyen hukuk programları ise bu yıl devlet üniversitelerinde 58 bininci sıraya çıktı.
* Yabancı dil puanıyla öğrenci alan İngiliz Dili Edebiyatı, mütercim tercümanlık gibi bölümlerde öğrenci lehine iyileşme yaşandı. Daha alt sıralardan puanla öğrenci aldılar.
* İki yıllık bölümler yüzde 100 doluluğa ulaştı. Çok boş kontenjanı kalan bölümlerin tamamı doldu ve taban puanı oluştu. Kalanlar da KKTC’deki programlar oldu genellikle. Bu da bize Anadolu’nun en ücra kasabalarındaki meslek yüksek okullarına bile öğrencilerin yerleştiğini gösteriyor.
* Tercih yapan aday sayısının çok olması ziraat mühendisliği ve tarımla ilgili bölümlere olan ilgiyi de arttırdı. Ziraat mühendisliklerinde sıralama barajı olmaması yüzde yüz dolmalarını sağladı.
Salim Ünsal’ın analizine göre kontenjanını doldurmuş bölümlere girebilen puan sıralamasındaki son aday 2 milyon 911’inciydi. Bu aday 158 puanla Yakın Doğu Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği bölümüne girdi. Sözelde ise 160 puanla 1 milyon 492 binci aday İstanbul Kültür Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne yüzde 50 indirimli girdi. Sayısalda 172 puanla 1 milyon 383 bininci aday Ağrı İbrahim Çeçen Hayvansal Üretim ve Teknolojileri bölümünü tercih ederken, eşit ağırlıkta 181 puanla 1 milyon 723 bininci aday Atatürk Üniversitesi İşletme bölümüne yerleşti. Yabancı dil puan türünde de 145 puan alan aday 123 bininci sıradan Kafkas Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı programına yerleşti. Salim Ünsal, bu adayların net sayıları az olsa da doğru tercih yaparak yerleşebildiklerinin altını çizdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı