Tarihin en zor liseye geçiş sınavına maruz kalan kuzulara daha büyük geçmiş olsun. 

GEÇMİŞ OLSUN
Evet sevgili 2021 lgs velileri, hepimize geçmiş olsun...
Tarihin en zor liseye geçiş sınavına maruz kalan kuzulara daha büyük geçmiş olsun. 
Hepimizin bildiği gibi bu bir sıralama sınavı ve bundan sebep lütfen düşük netlere üzülmeyin ve moral bozmayın. Hele de yavruların moralini hiç bozmayın. Zaten onların hepsi birer kahraman çünkü şu zor süreçte, 1.5 yıldır dünyanın yaşadığı büyük zorlukların içinde hem ergenlik hem eve tıkılma hem de sınavla baş etmek zorunda kaldılar... ve bence zaten başardılar...
Maalesef bir çoğumuz tasvip etmesek de beğenmesek de ülkemizdeki bu döngünün bu sistemin dışında kalamıyoruz. Çünkü hepimizin ortak kaygısı çocuklarımızın geleceği...
Sınava gelecek olursak.... tarihin en zor lise alım sınavı yapıldı. Evet hep zordan yanayım ancak bu kadar da değil tabiki. Hele de 1.5 yıldır virüs sebebiyle uzaktan eğitimle ilerlemeye çalışan bir eğitim sisteminin öğrencilerine, bu kadar zor sormak hangi aklın ürünü sormak lazım!!  Devlet ve özel farkı bu kadar barizken en azından her seneki gibi orta zorluktaki soru düzeyi aynı kalsaydı, zor seviye soru düzeyi de böyle yükseltilmeseydi...
Uzman hocalardan ders ders soru yorumları okuyup dinlemişsinizdir bir de ben yazmayayım onları. 
Ben son 3 yılın lgs puanları netleri ve yüzdelik dilimlerini, kendi ilimizdeki özel okul, devlet okulu ve dersaneleri yakından takip eden biriyim. Yani ortalamaları az çok biliyorum. 
Tahminim 2018 ile benzer bir puanlama olacağı. Bu yıl da ilimizde iyi yapan çocukları ve genel ortalamaları takip ettm 2 gündür. Şimdiden üzülmeyin derim, zorsa herkese zordu ve 2018 de %3 lük dilim içim 11 yanlış 7 boş yetti. Bu yılda benzer olacaktır diye tahmin ediyorum.
Lgs soru tarzlarının 6 haziran 2021 itibarı ile başka bir boyuta evrildiğini düşünüyorum. Yeni nesil sorunun illa tam sayfa soru demek olmadığını gördük bu sınavda ve kısa yeni nesil soruların da gayet uğraştırıcı gayet zor olabileceğini hep beraber deneyimledik.
Çok çalışmanın yetmeyeceğini, belli bir alt yapının, belli bir mantık muhakeme yeteneğinin ve en önemlisi de sağlam bir mental yapının olması gerektiğini anlattı bize meb bu sınavda. 
Öz ve sağlam çalışanın, kitap dergi köşe yazısı vb okuyup bunları güzel yorumlayan çocukların, okuduğunu hızlı ve DOĞRU anlayanların, matematik ve fen okur yazarlığı iyi olanların, hızlı işlem yeteneğine sahip olanların başarılı olduğuna inanıyorum. Ancakkkk!!! Bunlar sadece %30-40 oranında etki eder diyorum. Gerisi tamamen sınavı yönetebilmek, o kısa sürede maruz kalınan bu zorluğa mental olarak dayanabilmek, kaygıyı ve heyecanı kontrol altında tutabilmek.... bunu yapanlar başardı ve başaracaktır... tüm yıl bunu savundum bunu anlattım yakın çevreme ve yanılmadım...
Belki çok çalışan ama yapamayan çocuklar ve velileri bana kızabilir ama bu sınavda herkes çalışmasıyla orantılı bir sonuç alamaz. Çünkü teog gibi bir tarzı yok,  yani deli gibi çalış, soru ve kalıplarını ezberle gir yap gibi bir sınav değil bu. Meb lgs sistemine geçtiği zaman yaptığı açıklamada, bu sınavın çok üst seviye çocukları seçmek için yapılacağını ve herkesin girmesinin mecburi olmadığını anlatmıştı. Ama maalesef girme oranında bir düşüş olmadı ve çocuğun gücü yetsin yetmesin biz veliler her çocuğu bu sınava girmeye zorladık. Çalışan ve özel imkanlar sağlanan çocukların başarılı olabileceğine inandı bir çok veli. Ama bence bu bizim hatamız. Evet meb i eleştiriyorum, kendimce gördüğüm yanlışları yazıyorum ama çuvaldızı biraz da kendimize batıralım. Çocuğumuzu iyi tanıyalım ve yapıp yapamayacağını bilerek bu sınava hazırlığa karar verelim. Yoksa yok yere hem onu hem kendimizi üzmeyelim. Pazar günü bir çok çocuk gözyaşlarıyla ayrıldı sınavdan... yarım bırakanlar, sinir krizi geçirenler gibi bir çok üzücü haber aldık. Değer miydi o çocukların gözyaşlarına?? Onları bu kadar zorlamaya ve yapabileceklerine inandırmaya!!!!
Her çocuk bu sınavda başarılı olmak zorunda değil. 
Mantık muhakeme gücü yüksek olan, allah vergisi belirli bir zekaya sahip olan, mental olarak güçlü ve aile baskısından uzak, rahatlamış bir kafayla sınava girenler başardı ve başarır. Sakın burada “çalışmakla olmaz” dediğimi filan düşünmeyin. Çalışmak her zaman bir sonuca götürür ancak bu hepimizin umduğu gibi üst bir sonuç olmayabilir. 
Emin olun ki ileride Kimse kimseye hangi liseden mezun olduğunu sormayacak. İyi bir lisede okumak tabiki avantaj sağlar ama başarı için tek başına yetmez. İç motivasyonu yüksek olanlar her yerde başarılı olur. Demem o ki 4 yıllık lise hayatı önemli. Çünkü bu çocukların yolu 4 (belki 5) yıl sonra tekrar kesişecek ve bu dört yılda neler yaptıkları ile ilgili tekrar bir sınav maratonunda olacaklar. 
Her anne babanın da bildiği gibi hiçbir şey çocuklarımızdan kıymetli değil. 
Nasip denilen şeyi atlıyoruz sanırım bazen. 
Ama unutmayalım ki; 
Bir ömür koşarız, yetiştiğimiz sadece nasibimizdir...
Ebrar-Mirza Acar'
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol